Podwyżki najmocniej dotykają klientów, którzy lubią gotówkę.
Średnia miesięczna cena prowadzenia rachunku bankowego zwiększyła się w drugiej połowie minionego roku o 7 proc., do 4,89 zł – podał Narodowy Bank Polski w półrocznym porównaniu wysokości prowizji i opłat w krajowych bankach. NBP porównuje ceny podstawowych usług rozliczeniowych dla klientów indywidualnych w ponad 20 komercyjnych instytucjach finansowych.
„Decyzje cenowe banków skoncentrowały się na zwiększeniu źródeł stałych przychodów” – komentują analitycy NBP. Oznacza to, że banki komercyjne w minionym roku zmodyfikowały swoje strategie: dotychczasowe podwyżki miały nakłaniać klientów do korzystania z usług zdalnych – przez internet w celu odciążenia oddziałów, teraz chodziło przede wszystkim o poprawienie wyników finansowych.
A zmienianie przyzwyczajeń klientów poszło w inną stronę. „Banki kontynuują politykę skłaniania klientów do większej aktywności poprzez uzależnianie od niej kosztu wybranych usług, np. opłaty za prowadzenie rachunku bądź za użytkowanie karty” – napisano w raporcie banku centralnego.
„Takie podejście banków dotknie szczególnie tradycyjnego klienta (czyli takiego, który preferuje płatność gotówką oraz bezpośredni kontakt z bankiem), który będzie musiał ponosić wyższe opłaty z tytułu korzystania z produktów bankowych w porównaniu z użytkownikiem bardziej otwartym na innowacje, w szczególności na bankowość elektroniczną” – ocenili analitycy.
Wśród kilku podstawowych usług, o cenach których bank centralny zbiera dane od 2005 r., tendencja wzrostowa objęła w drugiej połowie minionego roku nie tylko prowadzenie konta, lecz także przelewy zlecane w oddziałach i przez telefon. Ceny przelewów internetowych są stabilne.
4 banki podniosły w II półroczu 2012 r. opłaty za prowadzenie konta
5,77 zł to średnia opłata za zlecenie przelewu w oddziale banku
29 gr kosztuje przeciętnie przelew zlecany przez internet