Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,1 proc. r/r w marcu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 16,8 proc.

Prognozy ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wahały się od 0,8 proc. spadku w ujęciu rocznym do 1,7 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 0,53 proc. (wobec spadku o 0,8 proc. r/r w lutym).

W całym 2012 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,6 proc. wobec wzrostu o 11,6 proc. w 2011 roku.

Najszybszy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w marcu br. odnotowano w dziale "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" - o 16,8 proc. oraz "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 8,9 proc., wynika z komunikatu GUS-u.

Inne działy, w których odnotowano najwyższe wzrosty w ujęciu rocznym to: "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 8,4 proc. oraz "meble, RTV, AGD" - o 0,6 proc. r/r.

Reklama

Z kolei największe spadki (w ujęciu r/r) odnotowano w działach: "pozostałe" - 23,3 proc. oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 9,9 proc.

Przemysł zwalnia

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, spadła o 0,9 proc. r/r w okresie styczeń-marzec br.

W tym czasie zatrudnienie spadło o 1,1 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,2 proc., podano także.

Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 5,1 proc. r/r w marcu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrosło o 9,4 proc.

Wskaźnik ten odnotowuje spadki w ujęciu rocznym od sierpnia 2012 roku. Dotychczas największy spadek - o 22,9 proc. r/r - odnotowano w lutym br.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

>>> Czytaj też: Rząd skuteczne obniżył deficyt. Jesteśmy nieco poniżej średniej UE