Argumentowały, że imigranci z innych państw wyłudzają u nich świadczenia socjalne.

Cztery kraje chcą mieć możliwość wyrzucania imigrantów zarobkowych i wprowadzenia zakazu wjazdu. Dziś ta sprawa omawiana była na spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.

>>> Czytaj też: Praca za granicą: ranking krajów oferujących najlepsze warunki zatrudnienia

„Nie widzimy możliwości, aby zakazać obywatelom Unii wjazdu do innego kraju Unii na jakikolwiek okres czasu. Nie widzimy możliwości takiego rozwiązania w prawie unijnym i na przyszłość nigdy na takie rozwiązanie się nie zgodzimy” - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk. Jednocześnie bagatelizował cały problem i mówił, że list czterech krajów nie uzyskał poparcia wśród państw członkowskich. „Nie ma tematu”- dodał.

Niemcy tymczasem nie zamierzają rezygnować ze starań wprowadzenia zmian w unijnych przepisach. Komisja Europejska poprosiła więc władze w Berlinie, Londynie, Wiedniu i Hadze, by przysłały konkretne dane, które miałyby świadczyć o tym, że dochodzi do wyłudzania świadczeń socjalnych przez imigrantów zarobkowych. „Nie jestem urzędem statystycznym” - tak skomentował tę prośbę niemiecki minister spraw wewnętrznych.

>>> Czytaj też: Migracje w UE: południe Europy ucieka do Niemiec