Budowa powinna ruszyć do końca lipca, dodał minister, podtrzymując wcześniejsze zapowiedzi.

- Trwają prace nad formułą kooperacji Kompanii Węglowej i PGE przy budowie bloku elektrowni w Opolu, a także długoterminową kooperacją [przy dostawach węgla]. Chciałbym, by do końca lipca nastąpiło formalne rozpoczęcie budowy - powiedział Karpiński podczas uroczystości uruchomienia nowej instalacji nawozowej w Zakładach Azotowych Puławy.

Dodał, że nie wyklucza dołączenia do projektu także innych spółek ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa, ale wyłącznie na zasadach biznesowych. - Do inwestycji mogą dołączyć także Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), bo do tego typu inwestycji zostały powołane. Jednak także w tym przypadku musi to być dla spółki opłacalne" - powiedział minister.

W końcu czerwca br. PGE i KW podpisały list intencyjny dotyczący planów ponownego uruchomienia projektu inwestycyjnego budowy dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy w Elektrowni Opole. Spółki nie wykluczały m.in. zaangażowania kapitałowego KW w ten projekt.

Reklama

Na początku kwietnia PGE zrezygnowała z budowy bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole. Jednakże premier zapowiadał później chęć powrotu do tematu tej inwestycji. PGE tłumaczyła, że zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji.

W lutym 2011 r. PGE Elektrownia Opole podpisała z konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa umowę na budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy, opalanych węglem kamiennym, za 9,4 mld zł netto.

>>> Czytaj również: Lobbing: ciemna strona energetycznego biznesu