Inflacja HICP w tym samym czasie dla całej UE wyniosła 1,7 proc.

Wśród krajów, gdzie inflacja była najniższa, znalazły się Grecja (-0,3 proc.), Polska i Łotwa (0,2 proc.). Najwyższy wskaźnik inflacji HICP odnotowano zaś w Rumunii (4,5 proc.), Estonii (4,1 proc.) oraz w
Holandii (3,2 proc.).

>>> Polecamy: Polacy rujnują rynek pracy w Danii, bo pracują za 72 zł za godzinę

Inflacja HICP w Polsce

Według danych Eurostatu inflacja HICP w Polsce nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym w czerwcu br., zaś w ujęciu rocznym odnotowano inflację w wysokości 0,2 proc. wobec 0,5 proc. r/r miesiąc wcześniej.

Największy wpływ na wzrost inflacji miały wzrosty cen warzyw, owoców oraz energii, zaś w do osłabienia inflacji przyczyniły się spadki cen usług telekomunikacyjnych, paliw i transportu oraz usług medycznych.

>>> Czytaj również: Polityka prorodzinna na świecie: tak radzą z nią sobie inni

Wczorajsze dane GUS - inflacja CPI

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wczoraj czerwcowy wskaźnik inflacji CPI w Polsce – według Urzędu znalazł się on na poziomie 0,2 proc., co stanowi najniższy poziom w historii Polski.

Jesteśmy świadkami okresu najgłębszej dezinflacji w polskiej historii. Inflacja w ujęciu rocznym jest najniższa, odkąd zbierane są dane. Uważam jednak, że w czerwcu zanotowany został inflacyjny dołek – komentował wczoraj Bartosz Sawicki z DM TMS Brokers.