Analizując zmiany jakie zaszły w tym czasie na rynku zauważamy, że rata modelowego kredytu udzielonego na kwotę 200 tys. zł i 30 lat zmniejszyła się o 17 proc. (w grudniu 2012r. wynosiła 1161 zł, a dziś 964,9 zł), co dla kredytobiorcy oznacza ponad 70,5 tys. zł oszczędności, oprocentowanie obniżyło się o 1,62 proc. (w grudniu 2012r. wynosiło 5,5 proc., a dziś 4,08 zł), a marże pozostawały raczej na stabilnym poziomie.

W sierpniu na rynku kredytów hipotecznych nadal zdecydowanie królują kredyty w PLN. W zestawieniu najlepszych ofert kredytów prezentowanych w rankingu Invigo wszystkie banki proponują kredyty z ratą poniżej 1 000 zł, a liderzy zestawienia: PKO BP, Alior Bank i bank Pekao S.A.– oprocentowanie poniżej 4 proc. Wspomniane banki utrzymują korzystne oprocentowanie mimo, że na rynku widać pierwsze oznaki wzrostu oprocentowania kredytów. Warto jednak podkreślić, że na razie nie znajduje to odzwierciedlenia w pogorszeniu dostępności kredytów, dlatego zachęcamy do uważnego przeglądania najnowszego rankingu Invigo i wyboru oferty optymalnej dla siebie.

W niniejszym rankingu, tradycyjnie już, prezentujemy aktualne promocje i oferty specjalne. Wynikiem tego są zmiany w rankingu INVIGO TOP 10, przygotowywanym przez ekspertów pośrednika na początku każdego miesiąca. Zestawienie powstaje w oparciu o aktualne oferty banków współpracujących z firmą. Na potrzeby rankingu analitycy Invigo badają także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także tradycyjnej polskiej rodziny „2+2”. Eksperci Invigo zwracają uwagę na fakt, że poszukując najatrakcyjniejszego kredytu dla siebie warto brać pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także pozostałe parametry kredytu oraz opłaty dodatkowe, jakie się z nim wiążą. 

Zdolność kredytowa

Według najnowszych danych GUS, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi około 3 803,60 zł czyli około 2 716,74 zł na rękę. Warto zwrócić uwagę, że pensja jaką otrzymuje dziś polski pracownik wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 74,53 zł, a to ma bezpośredni wpływ na jego zdolność kredytową. Osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 244 318 zł kredytu. Wzrost średniej pensji, który możemy obserwować na przestrzeni ostatniego miesiąca, gwarantuje kredyt wyższy o niemal 12 tys. w porównaniu do kredytu jaki można było uzyskać w lipcu br. Maksymalna rata jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1358 zł w przypadku kredytu w złotych i 1093 zł w przypadku kredytu walutowego. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 300 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 187 646 zł. Podkreślić należy, że wyliczenia zdolności kredytowej mają charakter uśredniony, dlatego też zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

>>> Czytaj też: Kredyty na energooszczędne domy są już dostępne

Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5 433 zł (stała umowa o pracę) - przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań - może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 518 681 zł, czyli przeszło o 26 tys. zł więcej niż w lipcu br. Przy średniej cenie transakcyjnej 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, która wynosi 7 192 zł/m2 (Raport ZBP, AMRON–SARFiN, I kwartał 2013r.) za tę kwotę kredytu rodzina może sobie pozwolić na zakup około 72 metrowego mieszkania. Dodatkowe obciążenia domowego budżetu (np. raty niewielkich kredytów gotówkowych) lub limity w kontach znacznie obniżą wysokość potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości 462 010 zł. 

Ranking najciekawszych ofert

Invigo przeanalizowało propozycje dla klienta, który szuka kredytu na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych - czyli zakup mieszkania/domu bądź też na budowę domu. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Warto dodać, że z danych Invigo wynika, że jest to najbardziej poszukiwany i jednocześnie najczęściej wybierany przez klientów pośrednika okres kredytowania nieruchomości.

Kredyt w PLN na 80 proc. LTV.

Kredyty w PLN bezwzględnie dominują w ofertach praktycznie wszystkich banków działających w Polsce. W sierpniowym rankingu Invigo TOP10 nadal widać pozytywne zmiany w porównaniu do ubiegłych miesięcy. Jedną z największych niespodzianek dla kredytobiorców jest rekordowo niski poziom raty – wszystkie banki nadal proponują kredyty z ratą poniżej 1 000 zł, a liderzy zestawienia: PKO BP, Alior Bank i bank Pekao S.A.– oprocentowanie poniżej 4 proc. Wspomniane banki utrzymują korzystne oprocentowanie mimo, że na rynku widać już delikatny wzrost oprocentowania kredytów. W sierpniowym zestawieniu Invigo można też zauważyć kilka zmian w układzie sił poszczególnych banków. Wynikają one z ostatnich zmian w ofertach, jakie poczyniły poszczególne instytucje. I tak, Bank Pocztowy podniósł marżę (z poziomu 1,2 proc. do poziomu 1,4 proc.) i utracił 2-gie miejsce na rzecz miejsca 5 – tego. Natomiast, Deutsche Bank podwyższył marżę tylko o 0,1 proc. (z poziomu 1,3 proc. do poziomu 1,4 proc.), ale mimo to, że zmiana nie była duża bank przesunął się aż o dwa oczka w dół zestawienia. Pomimo, że część banków wprowadza podwyżki warto pamiętać, że ofert na rynku wciąż jest sporo i warto w nich przebierać.

W sierpniowym rankingu Invigo TOP 10 nadal nie widać zmiany na pozycji lidera. Bank PKO BP broni swojej pozycji. Dziś propozycja PKO BP oparta o marżę 1,1 proc. i zerową prowizję jest jedną z ciekawszych ofert dla osób poszukujących kredytu. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane atrakcyjne warunki - promocyjna marża i brak prowizji są oferowane klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku, wykupią w banku ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat oraz nabędą kartę kredytową i/lub skorzystają z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. W kolejnych latach trwania kredytu marża wzrośnie do poziomu 1,50 proc, co spowoduje wzrost raty do 978 zł. Koszt ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji warunkujących skorzystanie z oferty wynosi 3,25 proc. od kwoty kredytu.

Na miejscu drugim tym razem uplasował się Alior Bank. Klienci zainteresowani kredytem hipotecznym mogą liczyć w tym banku na promocyjną marżę w wysokości od 1,29 proc. w przypadku kiedy zdecydują się na zakupienie ubezpieczenia na życie dostępnego w ofercie banku. Klient ma obowiązek wykupić je na okres 5 lat (koszt ubezpieczenia to niestety aż 9,6018 proc. kwoty kredytu). Należy pamiętać, że w naszym rankingu prezentujemy najniższą marżę, której poziom waha się od 1,29 proc. do 2,24 proc. Warto wiedzieć, że zakup wspomnianej polisy zwalnia klientów również z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu, a także, że kwota ubezpieczenia może zostać doliczona do kwoty kredytu. Dla klientów nie zainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia marża banku wyniesie 2,20 proc. Bank pobierze także prowizję w wysokości 2-5 proc.

Wysoki koszt ubezpieczenia powoduje, że przez cały okres trwania kredytu rata będzie wyższa o 95 zł jeśli składka ubezpieczenia będzie doliczona do kwoty kredytu. Ten przypadek potwierdza, jak ważne jest analizowanie poza wysokością raty również kosztów dodatkowych kredytu.

Na trzeciej pozycji rankingu, analizujemy ofertę Pekao S.A. Marża w wysokości 1,29 proc. jest ofertą promocyjną i obowiązuje przez pierwsze 2 lata kredytowania. Oferta jest kierowana do klientów, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, posiadają lub nabędą kartę debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank. W dalszym okresie kredytowania marża wynosi 1,59 proc. (dotyczy kredytów gdzie LTV nie przekracza 90 proc.) oraz 1,78 proc. w przypadku kiedy LTV wynosi więcej niż 90 proc.

Pozycja czwarta należy do Credit Agricole Bank Polska. W tym banku marża w wysokości 1,4 proc. jest dedykowana klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku, zadeklarują regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia, skorzystają z opcji automatycznego pobierania raty z konta oraz nabędą ubezpieczenie na życie oferowane przez bank na cały okres kredytowania. Klienci zapłacą również 2 proc. prowizję za udzielenie kredytu.

Na miejscu piątym uplasował się Bank Pocztowy, który oferuje marżę w wysokości 1,4 proc. oraz brak prowizji z tytułu udzielenia kredytu. Bank dedykuje ofertę klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z kontem oszczędnościowym oraz usługą Pocztowy 24 i zadeklarują wpływy w wysokości min. 2 500 zł. Ponadto bank będzie wymagał nabycia: karty debetowej lub kredytowej, ubezpieczenia nieruchomości oferowanego przez bank oraz pakietu ubezpieczeń AVIVA, którego koszt wynosi 3 proc. kwoty kredytu za 3 letni okres ubezpieczenia.

Na kolejnej, szóstej pozycji mamy możliwość przyjrzenia się propozycji banku Deutsche Banku, który oferuje marżę w wysokości 1,4 proc. oraz zerową prowizję klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, nabędą kartę kredytową oraz wykupią ubezpieczenie na życie lub przystąpią do produktu oszczędnościowego. Koszt ubezpieczenia to 1,8 proc. od kwoty kredytu za okres dwóch lat (płatne z góry), a w kolejnych latach 0,042 proc. miesięcznie. Natomiast koszt produktu oszczędnościowego to 75 zł miesięcznie za każde 100.000 zł kwoty kredytu. Należy pamiętać, że wszystkie produkty dodatkowe muszą być utrzymywane przez 5 lat od dnia wypłaty kredytu lub jego pierwszej transzy, aby marża była utrzymana przez cały okres kredytowania. W przypadku niewypełnienia któregokolwiek z warunków marża zostanie podwyższona do poziomu z pakietu standardowego bez obniżek oraz klient będzie zobowiązany do zapłaty prowizji przygotowawczej, której nie opłacił wcześniej.

Oczko niżej uplasował się BZ WBK, który oferuje dziś marżę w wysokości 1,49 proc. i prowizję 2,5 proc. Marża jest oferowana klientom, którzy otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 2 000 zł. Warto zauważyć, że w naszym rankingu prezentujemy najniższą marżę, której poziom waha się od 1.49 proc. do 1.89 proc. Jej wysokość uzależniona jest od oceny scoringowej przeprowadzanej przez bank indywidualnie dla każdego klienta.

Na pozycji ósmej tym razem analizujemy ofertę Citibanku Handlowego. Bank aktualnie oferuje kredyt z marżą 1,5 proc. dla klientów, którzy otworzą konto w banku, zadeklarują regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia lub samodzielnie będą zasilać rachunek oraz nabędą kartę kredytową. Dodatkowo bank pobierze 1,5 proc. prowizji za udzielenie kredytu.

>>> Polecamy: Mieszkania o większym metrażu cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Na miejscu dziewiątym prezentujemy ofertę banku BPH. Bank oferuje marżę w wysokości 1,5 proc. klientom, którzy otworzą w banku konto wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,9 proc. Klienci, którzy chcieliby otrzymać kredyt bez prowizji powinni wiedzieć, że bank odstąpi od niej w przypadku wykupienia ubezpieczenia na życie oraz od utraty pracy. Koszt ubezpieczeń wyniesie: 0,7 proc. kwoty kredytu w przypadku ubezpieczenia na życie i 1,2 proc. w przypadku ubezpieczenia od utraty pracy.

Sierpniowy ranking Invigo zamyka oferta banku BNP Paribas, który zmienił warunki kredytów i dziś oferuje marżę w wysokości 1,5 proc. Marża jest tutaj oferowana klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku, zadeklarują miesięczne wpływy w kwocie nie niższej niż 1 proc. udzielonego kredytu, potwierdzą przelewanie całości wynagrodzenia (dot. umowy o pracę), będą dokonywać minimum 3 transakcje bezgotówkowe w miesiącu oraz wykupią ubezpieczenie na życie oferowane przez bank. Koszt ubezpieczenia to 0,046 proc. kwoty kredytu miesięcznie. Dodatkowo bank wymaga od klientów opłaty prowizji w wysokości 1,5 proc.

Kredyt w PLN na 100 proc. LTV

W rankingu kredytów w PLN, bez wkładu własnego możemy zaobserwować niewielkie zmiany w pozycjach poszczególnych banków, wynikające ze zmian jakie instytucje te wprowadziły ostatnio w swoich ofertach. I tak, Bank Pocztowy podniósł marżę (z poziomu 1,2 proc. do poziomu 1,6 proc.), a to spowodowało spadek jego pozycji w rankingu, z miejsca 2-go do miejsca 5-go. Deutsche Bank, również nieznacznie podniósł marżę (z poziomu 1,3 proc. do poziomu 1,4 proc.), ale zachował swoją 4-tą pozycję.

Ofert kredytów bez wkładu własnego wciąż jest na rynku sporo. W związku z tym warto pamiętać, że zgodnie z Rekomendacją S z dnia 18.06.2013 banki będą mogły udzielać kredytów do 100 proc. wartości nieruchomości tylko do końca 2013r.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że banki oferują takie produkty wraz z pewnymi zastrzeżeniami i wymogami – choćby koniecznością wykupienia dodatkowego produktu ubezpieczeniowego (ubezpieczenie niskiego wkładu), który zrekompensuje kredytodawcy brak wkładu własnego. W zależności od banku ubezpieczenie tego typu wyrażone jest w formie składki za okres najczęściej 3 lat – płatne jednorazowo przed uruchomieniem kredytu lub w formie podwyższonej marży – w tym przypadku koszt ten jest rozłożony w czasie. Należy również pamiętać, iż w przypadku składki płatnej za dany okres z góry, bank po pierwszym okresie ponownie zweryfikuje wartość nieruchomości i wysokość pozostałego do spłaty kapitału i na tej podstawie wyliczy składkę za kolejne 3 lub 5 lat. W opcji podwyższonej marży, okres w którym ponoszone są koszty ubezpieczenia wynosi około 10-12 lat.

Ranking kredytów hipotecznych w PLN na 100 proc. LTV

W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony klientów oraz czytelników rankingu INVIGO TOP 10 analizujemy ofertę kredytów dedykowanych klientom, którzy szukają kredytu na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, czyli zakup mieszkania/domu bądź też na budowę domu. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Warto dodać, że z danych Invigo wynika, że jest to najbardziej poszukiwany i jednocześnie najczęściej wybierany przez klientów pośrednika okres kredytowania nieruchomości. 

Na pierwszym miejscu zestawienia uplasował się bank PKO BP, który podobnie jak w ubiegłym miesiącu oferuje promocyjną marżę w wysokości 1,1 proc. oraz brak prowizji klientom, którzy otworzą konto w banku, wykupią ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat, posiadają lub nabędą kartę kredytową i/lub skorzystają z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. Dodatkowo, bank z tytułu ubezpieczenia brakującego wkładu własnego podwyższy marżę o 0,25 proc, co spowoduje wzrost raty o 30zł . Warto wiedzieć, że preferencyjna marża obowiązuje tylko w pierwszym roku kredytowania, w kolejnych latach wzrośnie do poziomu 1,77 proc. i spowoduje wzrost miesięcznej raty kredytu do poziomu 1010 zł.

Na miejscu drugim tym razem uplasował się Alior Bank. Klienci zainteresowani kredytem hipotecznym w tym banku mogą liczyć na promocyjną marżę w wysokości 1,29 proc. w przypadku kiedy zdecydują się na zakupienie ubezpieczenia na życie dostępnego w ofercie banku. Klient ma obowiązek wykupić je na okres 5 lat (koszt ubezpieczenia to niestety aż 9,6018 proc. kwoty kredytu). Warto wiedzieć, że zakup wspomnianej polisy zwalnia klientów również z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu, a także, że kwota ubezpieczenia może zostać doliczona do kwoty kredytu. Dla klientów nie zainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia marża banku wyniesie 2,20 proc. Bank pobierze także prowizję w wysokości 2-5 proc. Z tytułu brakującego wkładu własnego bank pobierze składkę w wysokości 1400 zł za pierwsze 3 lata ochrony ubezpieczeniowej.

Wysoki koszt ubezpieczenia powoduje, że przez cały okres trwania kredytu rata będzie wyższa o 95 zł jeśli składka ubezpieczenia będzie doliczona do kwoty kredytu. Ten przypadek potwierdza, jak ważne jest analizowanie poza wysokością raty również kosztów dodatkowych kredytu.

Pozycja trzecia należy do banku Pekao S.A. Bank oferuje marżę w wysokości 1,29 proc. oraz prowizję 1,95 proc. klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, posiadają lub nabędą kartę debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank. Ponadto bank będzie wymagał opłacenia ubezpieczenia rekompensującego brak wkładu własnego. Koszt ubezpieczenia wynosi 2 952 zł płatne z góry za cały okres (123 miesięcy). Warto wiedzieć, że promocyjna marża obowiązuje tylko podczas dwóch pierwszych lat kredytowania. W dalszym okresie trwania kredytu marża wzrośnie do poziomu 1,78 proc. , co spowoduje wzrost raty do 1010 zł.

Na pozycji czwartej możemy przyjrzeć się ofercie Deutsche Banku, który oferuje marżę w wysokości 1,4 proc. oraz zerową prowizję klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, nabędą kartę kredytową oraz wykupią ubezpieczenie ma życie lub przystąpią do produktu oszczędnościowego. Koszt ubezpieczenia to 1,8 proc. od kwoty kredytu za okres dwóch lat (płatne z góry), a w kolejnych latach 0,042 proc. miesięcznie. Natomiast koszt pakietu oszczędnościowego to to 75 zł miesięcznie za każde 100.000 zł kwoty kredytu. Należy pamiętać że, wszystkie produkty dodatkowe muszą być utrzymywane przez5 lat od dnia wypłaty kredytu lub jego pierwszej transzy, aby marża była utrzymana przez cały okres kredytowania. W przypadku niewypełnienia któregokolwiek z warunków marża zostanie podwyższona do poziomu z Pakietu standardowego bez obniżek oraz klient będzie zobowiązany do zapłaty Prowizji Przygotowawczej, której nie opłacił wcześniej.

Oczko niżej uplasował się Bank Pocztowy. Marża w wysokości 1,6 proc. jest tutaj oferowana klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z kontem oszczędnościowym oraz usługą Pocztowy24 i zadeklarują wpływy w wysokości min. 2 500 zł, nabędą kartę debetową lub kredytową oraz pakiet ubezpieczeń AVIVA. Warto wiedzieć, że zakup wspomnianego ubezpieczenia pozwoli klientowi zaoszczędzić na prowizji, której opłacenia bank nie będzie już wymagał. Klienci zainteresowani tą ofertą powinni wiedzieć, że dodatkowo poniosą koszt ubezpieczenia brakującego wkładu własnego w wysokości 1 560 zł za pierwszych 5 lat ochrony ubezpieczeniowej.

Drugą poło wę sierpniowego rankingu otwiera propozycja Banku Ochrony Środowiska. Klienci zainteresowani kredytem w tym banku powinni wiedzieć, że bank zaproponuje im marżę w wysokości 1,7 proc. w przypadku kiedy zdecydują się na otworzenie konta w banku wraz z deklaracją wpływów w wysokości min. 2,5 tys. zł lub złożą u pracodawcy dyspozycję przelewu całości wynagrodzenia na w/w konto, zakupią ubezpieczenie do konta oraz kartę kredytową. Dodatkowo z tytułu ubezpieczenia brakującego wkładu własnego podwyższy marżę o 0,6 proc, co spowoduje wzrost raty o 72 zł.

Na kolejnej, siódmej, pozycji analizujemy ofertę banku Millennium, który proponuje klientom marżę w wysokości 1,99 proc. Jest to oferta dedykowana klientom, którzy otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia oraz nabędą kartę debetową i będą dokonywać za jej pomocą transakcje bezgotówkowe na kwotę 500 zł miesięcznie. Dodatkowo bank będzie wymagał wykupienia ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank, którego koszt miesięczny to 40 zł. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że bank nie wymaga zakupu ubezpieczenia rekompensującego brak wkładu własnego. Bank pobierze również prowizję w wysokości 2 proc.

Kolejne dwa miejsca rankingu należą do banków z grupy BRE. Na miejscu ósmym uplasował się – mBank, a na miejscu dziewiątym - MultiBank. Klienci obu banków mogą liczyć na kredyt oparty o marżę 2,05 proc. przy zakupie ubezpieczenia spłaty rat kredytu "Pakiet Bezpieczna Spłata". Dobrą wiadomość dla osób zainteresowanych takim kredytem stanowi fakt, że banki nie pobiorą prowizji z tytułu udzielenia kredytu. Koszt ubezpieczenia to 1,4 proc. kwoty kredytu za pierwsze dwa lata ochrony ubezpieczeniowej, po upływie tego okresu składka płatna jest miesięcznie w wysokości 4 proc. od raty kredytu. Aby spełnić warunki marży promocyjnej, należy kontynuować ubezpieczenie przez okres 5 lat. Warto zwrócić uwagę, że wspomniane banki nie pobierają opłaty za ubezpieczenie rekompensujące brak wkładu własnego.

Ranking zamyka oferta Getin Noble Banku, który proponuje klientom marżę w wysokości 1,84 proc. Promocyjna marża jest propozycją dla klientów, którzy otworzą konto w banku i zadeklarują regularne wpływy. Bank nie pobiera także prowizji przy wykupie ubezpieczenia "TITLE" - od wad prawnych nieruchomości lub ubezpieczenia "Program Ochronny Zdrowy Kredyt" oraz ubezpieczenia nieruchomości, łączny koszt wszystkich wymaganych ubezpieczeń to 3,25 proc.

Najciekawsze oferty w Euro

W sierpniu nie notujemy większych zmian w ofercie kredytów w euro. Rozkład sił banków, które udzielają takich kredytów jest bardzo zbliżony do ubiegłego miesiąca. Jedyną zmianą jaką zaobserwowaliśmy jest niewielki wzrost oprocentowania, niemal we wszystkich prezentowanych ofertach (we wszystkich oprócz Getin Banku).

Niestety, dostęp do tego typu produktów nadal pozostaje utrudniony w przypadku osób, które nie mogą pochwalić się ponad przeciętnymi dochodami, a przy tym nie są skłonne do zakupu dodatkowych produktów bankowych takich jak ubezpieczenia i/ lub produkty inwestycyjne. Wszystkie banki bardziej restrykcyjnie liczą zdolność kredytową w porównaniu do kredytów w PLN. Do tego ustalają progi minimalnych dochodów netto wyższych niż w przypadku PLN. Należy również pamiętać że nowa Rekomendacja S znacznie ograniczy dostęp do kredytów walutowych. Od dnia 01.07.2014 r. banki udzielą takiego kredytu tylko osobom uzyskujących dochód w danej walucie.

Na pierwszym miejscu ponownie oferta Deutsche Banku. Bank oferuje dziś marżę w wysokości 2,5 proc. klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia oraz nabędą kartę kredytową. Warunkiem skorzystania z oferty w EUR jest przystąpienie do produktu oszczędnościowego z linii DB Inwestuj w Przyszłość - wysokość składki ustalana jest indywidualnie w zależności od kwoty kredytu. Należy również pamiętać, że minimalny dochód netto umożliwiający klientom wnioskowanie o kredyt w walucie EUR wynosi 12.000 zł. Dodatkowo bank pobierze prowizję w wysokości 2 proc. Istnieje możliwość obniżenia prowizji do 0 proc., przy jednoczesnym wzroście marży o 0.30 proc. przy kredycie w wysokości min. 100 000 zł.

Na drugim miejscu rankingu prezentujemy ofertę BZ WBK. Klient, który skorzysta z tej opcji będzie zobowiązany do opłaty comiesięcznej raty w wysokości 1030 zł, dla średniego poziomu marży ofertowanej przez bank i prowizję w wysokości 2,5 proc. Ostateczną wysokość marży bank wyliczy dla każdego klienta indywidualnie w zależności od jego sytuacji finansowej oraz rodzaju finansowanej transakcji i wynosi ona od 3,3 proc. do 5,1 proc. Warto wiedzieć, że klienci zainteresowani minimalną marżą muszą się liczyć z koniecznością otworzenia konta w banku wraz z deklaracją regularnych wpływów w wysokości min. 2 tys. zł Minimalny dochód kredytobiorców ubiegających się o kredyt w EUR wzrósł do 15.000 zł w przypadku gospodarstwa domowego oraz z 5.000 zł do 10.000 zł
w przypadku tzw. singli.

Na miejscu trzecim prezentujemy ofertę Alior Banku. Kredyt w tym banku wiąże się dziś z marżą w wysokości 4,5 proc. oraz miesięczną ratą na poziomie 1128 zł i prowizję 2.5 proc. kwoty kredytu. Warto wiedzieć, że zakup polisy zwalnia klientów także z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu. Minimalny dochód wymagany przez bank wynosi 15.000 zł.

Jako ostatnią analizujemy propozycję Getin Noble Banku. Kredyt hipoteczny denominowany w euro zaciągnięty w tym banku wiąże się dziś z koniecznością poradzenia sobie z comiesięczną ratą w wysokości 1167 zł. Warto podkreślić, że bank zaoferuje marżę 4,65 proc. tylko i wyłącznie klientom, którzy otworzą konto w banku i zadeklarują regularne wpływy. Dobrą wiadomością dla klientów jest fakt, że bank nie pobierze prowizji z tytułu udzielenia kredytu.

Ranking liderów poszczególnych kategorii

Ranking podsumowujemy prezentacją liderów poszczególnych kategorii, tak aby była możliwość bezpośredniego porównania najbardziej atrakcyjnych ofert banków w bieżącym miesiącu. Analizując ranking można zauważyć, że niska rata nie zawsze oznacza najniższe koszty kredytu. Dlatego poszukując kredytu idealnego dla siebie warto indywidualnie analizować poszczególne kryteria wyboru kredytu.

O metodologii raportu:

  • W rankingu prezentujemy aktualne oferty banków współpracujących z Invigo, opierając się na informacjach przekazywanych nam przez same banki. Dane dot. ofert są na bieżąco aktualizowane w bazie produktów bankowych Invigo i są udostępniane Klientom w internetowych narzędziach kredytowych Invigo, a także służą do automatycznego generowania zestawień na potrzeby comiesięcznego raportu Invigo TOP 10.
  • Ranking jest opracowywany w 3 kategoriach: kredyty w PLN – analizowane pod względem wysokości LTV - 80 proc. i 100 proc. oraz kredyty denominowane w Euro. Na potrzeby rankingu przyjęliśmy założenie, że kredyt w wysokości 200 tys. zł jest zaciągany na okres 30 lat, w celu sfinansowania zakupu 45 metrowego mieszkania o wartości 250 tys. zł.
  • Zestawienia dla poszczególnych kategorii szeregują oferty (dla powyżej opisanych kryteriów kredytu) w oparciu o wysokość raty kredytu wyliczonej na podstawie oprocentowania w pierwszym roku kredytowania. Pokazujemy także wysokość marży (w pierwszym roku kredytowania, a także po zakończeniu promocji), oprocentowania, prowizji banku, a także koszty wymaganych produktów ubezpieczeniowych i ogólny koszt związany z uruchomieniem kredytu.
  • W opisie każdej oferty informujemy o dodatkowych wymogach banków np. konieczności skorzystania z opcji cross – sell warunkującej skorzystanie z oferty specjalnej.
  • Klienci, którzy chcieliby sprawdzić dostępność kredytu w oparciu o inne założenia np. kwotę kredytu lub okres kredytowania mogą opracować indywidualny ranking wykorzystując kalkulator kredytowy dostępny na http://www.invigo.pl.