Politycy spotkali się w stolicy Łotwy, gdzie odbywa się konferencja poświęcona polityce zagranicznej i obrony w Północnej Europie.

Radosław Sikorski zaznaczył, że jeżeli Gruzja spełni warunki, może się spodziewać zielonego światła na drodze do stowarzyszenia z Unią Europejską. Szef polskiego MSZ powiedział, że przekazał Bidzinie Iwaniszwilemu wczorajsze zobowiązanie Komisji Europejskiej. Komisja zobowiązuje się, że jeśli Gruzja wypełni warunki i parafuje jesienią umowę stowarzyszeniową, to przed końcem kadencji komisji umowa będzie gotowa do podpisania.

"To bardzo dobra wiadomość dla Gruzji i Partnerstwa Wschodniego" - ocenił Radosław Sikorski. Jak dodał, cieszy się z tego, że Tibilisi utrzymuje swój proatlantycki kierunek.

Jak zaznaczył Radosław Sikorski, Polska wyśle do Gruzji swoich obserwatorów na najbliższe wybory prezydenckie w tym kraju, by przekonać się o ich demokratycznym charakterze.

Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie spodziewana jest ratyfikacja umów stowarzyszeniowych między UE a Gruzją i Mołdawią.