Statystyczny zadłużony Polak jest mężczyzną w wieku 45 lat i ma do spłaty 4 900 złotych - wynika z najnowszego raportu Grupy KRUK. Najwięcej do spłaty, bo ponad 10,5 mln zł, ma jeden z mieszkańców województwa mazowieckiego. 9,5 mln zł to z kolei niespłacone długi osoby fizycznej z województwa warmińsko-mazurskiego.

Średnie zadłużenie firmy jest niemal pięciokrotnie wyższe niż osoby fizycznej i wynosi 23 tys. zł. Na szczycie listy zadłużonych firm znajduje się przedsiębiorstwo z Mazowsza z długiem sięgającym 84,5 mln zł, druga w niechlubnym rankingu jest firma z województwa łódzkiego zadłużona na ponad 62,5 mln zł.

W którym województwie mieszkają najbardziej zadłużeni?

Największe wartościowo zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza. Łączny dług mieszkańców tego regionu sięga niemal 2,6 mld zł. Niewiele mniej jest w województwie śląskim (prawie 2,5 mld zł). W kolejnym na liście województwie wielkopolskim suma zadłużenia obsługiwanego przez Grupę KRUK jest już sporo mniejsza i przekracza 1,6 mld zł. Najlepszą kondycją finansową może poszczycić się województwo podkarpackie (320 mln zł), świętokrzyskie (290 mln zł) oraz podlaskie, którego zadłużenie wynosi 280 mln zł.

Najwięcej osób zadłużonych mieszka na Śląsku (niemal 400 tysięcy), drugie w kolejności jest Mazowsze (ponad 340 tys. osób zadłużonych). Najmniej zadłużone regiony to województwo świętokrzyskie (zaledwie 50 tys. osób zadłużonych, których sprawy obsługuje Grupa KRUK) oraz Opolszczyzna (prawie 60 tys. osób).

Czytaj też:

>>> Polscy emigranci przekazują mniej pieniędzy do Polski

>>> Spłacalność kredytów w Polsce jest lepsza na wsiach niż w miastach