Niemiecka firma farmaceutyczna Grunenthal wypłaci odszkodowania osobom pokrzywdzonym w Hiszpanii przez talidomid. Decyzję podjął madrycki sąd pierwszej instancji.

Lek ten w latach 50. był podawany kobietom w ciąży i powodował deformacje płodu. Zgodnie z orzeczeniem, odszkodowanie ma wynieść 20 tys. euro za każdy procent poniesionego inwalidztwa. W Hiszpanii odszkodowanie ma otrzymać 186 osób.

W latach 50. i na początku lat 60. w wyniku zażywania przez kobiety w ciąży talidomidu urodziło się w Hiszpanii 3 tys. dzieci z deformacjami ciała. Do dziś żyje ich około 500. Producenta leku zaskarżyło do sądu hiszpańskie Stowarzyszenie Ofiar Talidomidu, które zrzesza 186 osób. Jego przewodniczący Rafael Basterrechea przyznał, że po usłyszeniu decyzji sądu czuje wielką ulgę. „Chodziło nam o ukaranie tego, kto myślał jedynie o własnych interesach, a nie o życiu i zdrowiu innych. Nasz cel został osiągnięty” - mówił.

Talidomid miał zapobiegać mdłościom podczas ciąży. Jego skutki uboczne zostały odkryte w 1961 roku i lek wycofano z rynku. W Hiszpanii był podawany co najmniej 2 lata dłużej pod inną nazwą.

Niemiecki koncern ma prawo odwołać się od orzeczenia.

>>> Czytaj też: "Bumerangi", czyli produkty o specyficznych właściwościach ekonomicznych