Jędrzejak: Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
6 grudnia 2013, 11:19
Maciej Jędrzejak, Head of Saxo Bank Poland
Maciej Jędrzejak, Head of Saxo Bank Poland/Media
Jednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowej sesji było posiedzenie ECB. Ekonomiści z uwagą wsłuchiwali się w słowa Mario Draghiego, szukając odpowiedzi na pytania o dalsze plany banku.

Po zaskakującej decyzji sprzed miesiąca, o obniżeniu głównej stopy procentowej do poziomu 0.25%, na rynku trwały spekulacje na temat dalszego luzowania polityki monetarnej Unii Europejskiej. Mimo pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie, wczorajsze wystąpienia szefa ECB nie rozwiało tych wątpliwości.

Podczas konferencji prasowej Mario Draghi po raz kolejny podkreślił, że “jest gotowy rozważyć wszystkie możliwe instrumenty” mogące wesprzeć pozostającą w stagnacji europejską gospodarkę. Znacznie lepiej wygląda sytuacja za Oceanem, gdzie dynamika amerykańskiego PKB w III kwartale wyniosła 3.6% r/r, co stało się impulsem do znaczącego wzrostu rentowności 10-letnich obligacji USA. Coraz więcej inwestorów bierze również pod uwagę możliwość obniżenia programu QE3 już podczas najbliższego posiedzenia Fed, które odbędzie się 18 grudnia.

Pomimo bogatego kalendarza makroekonomicznego, dzisiejsza sesja upłynie pod znakiem oczekiwania na popołudniową publikacje comiesięcznych informacji z amerykańskiego rynku pracy.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Saxo Bank
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj