Opozycja zapowiada zaskarżenie zmian w systemie emerytalnym. Sejm przegłosował rządowe propozycje, zakładające m.in. przejęcie i umorzenie papierów skarbowych w posiadaniu OFE oraz wprowadzające wybór pomiędzy odkładaniem składki i w OFE, i w ZUS-ie lub tylko w ZUS-ie.

Rząd stara się, by ustawa weszła w życie jak najszybciej, ponieważ efekty cięcia OFE uwzględniono już w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. Prace nad ustawą przeszły przez Sejm jak burza, chociaż opozycja robiła wszystko, by rządowy plan wprowadzenia zmian w życie już 1 lutego przyszłego roku się nie udał. Posłowie opozycji wyrażali oburzenie, że tak ważna ustawa uchwalona została w Sejmie w ciągu czterech dni. Jak powiedział IAR Jacek Bogucki z Solidarnej Polski, cztery dni sejmowych prac nad ustawą to skandal.

>>> Czytaj więcej: Sejm uchwalił zmiany w OFE

Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiedziały zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Premier Donald Tusk jest jednak spokojny o konstytucyjność zmian w OFE. Jak zaznaczył, autorzy ustawy procedowali nad nią niezwykle starannie.

Premier ma nadzieję, że prezydent podpisze ustawę zmieniającą system emerytalny. Ustawą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat. Tym sposobem prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania.

Reklama

>>> Zobacz, co o zmianach w OFE powiedział Jerzy Buzek.