Banki biorące udział w budowie wspólnego standardu mobilnych płatności zawarły umowę określającą zasady tworzonej spółki joint venture, która będzie zarządzać systemem.

Bank PKO BP złożył już wniosek o rejestrację spółki Polski Standard Płatności, której zadaniem będzie zarządzanie międzybankowym systemem płatności mobilnych. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie o zgody do NBP i UOKiK.

Jak informuje w komunikacje bank PKO BP, pod którego auspicjami powstaje nowy system, po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych do spółki dołączą kolejni udziałowcy: Alior Bank, Bank Millenium, BZ WBK, ING Bank Śląski oraz mBank. Udziały każdego ze wspólników w nowo utworzonej spółce wyniosą 16,67 proc.

Jak podaje bank PKO BP, w ciągu 18 miesięcy od powołania spółki planowane jest przejęcie części działalności przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która będzie docelowo realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych, a także zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia.

„Wraz z powołaniem spółki Polski Standard Płatności kontynuujemy mocno już zaawansowane prace, które pozwolą na wcielenie w życie porozumienia sześciu polskich banków. Liczymy przede wszystkim na to, że wypełnimy przestrzeń zdominowaną obecnie przez gotówkę, ale potencjał rozwoju płatności mobilnych widzimy również w takich obszarach jak płatności w sklepach internetowych czy transakcje person to person" - mówi cytowany w komunikacie Adam Malicki, prezes spółki Polski Standard Płatności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o prezesie nowo powstałej spółki, przeczytaj artykuł zarysowujący sylwetkę Adama Malickiego.