– W porównaniu z początkiem 2013 r. obserwujemy ok. 15-proc. wzrost liczby zgłaszanych szkód zagranicznych – tłumaczy Wojciech Groblewski, wicedyrektor likwidacji szkód Liberty Direct. – Wartościowo największy wzrost obserwujemy w przypadku szkód osobowych. Dzieje się tak, ponieważ rosną koszty odszkodowań związane z uszczerbkiem na zdrowiu, jak również roszczenia podmiotów, które w szkodach krajowych nie podlegają refundacji, np. koszty leczenia szpitalnego – dodaje.
Miniony rok może być rekordowy, jeśli chodzi o wysokość wypłat, ponieważ nie brakowało niestety tragicznych zdarzeń, w których sprawcami byli polscy kierowcy. Jedno z wyższych odszkodowań wypłacił zapewne ubezpieczyciel polskiej ciężarówki, która w wyniku przegrzania silnika spłonęła w tunelu Gudvanga w Norwegii. Wypadek wydarzył się w sierpniu, a w wyniku zdarzenia 55 osób trafiło do szpitala. W kwietniu tego roku polski samochód ciężarowy zderzył się w Rosji z autobusem. Trzy osoby zginęły, a ponad 20 zostało rannych. Wszystkie ofiary śmiertelne wypadku to pasażerowie autokaru, który wiózł 52 robotników do fabryki LG w obwodzie moskiewskim. Z kolei pod koniec listopada w aucie, które zmiażdżyła polska ciężarówka w bazie promowej w Dunkierce, zginęła para Brytyjczyków.
Towarzystwa nie podają, jakie odszkodowania były zmuszone wypłacić w związku z tymi zdarzeniami, przyznają jednak, że najbardziej w ostatnich latach wzrosła wartość szkód osobowych. – Wypłaty za zdarzenia, które miały miejsce poza naszym krajem, są trzy-, czterokrotnie wyższe niż za wypadki w Polsce – wyjaśnia Michał Gomowski, wiceprezes Compensy. – W tej chwili ok. 25 proc. zgłoszeń dotyczy wypadków poza krajem. Wartość wypłat sięga już połowy wszystkich odszkodowań z polis komunikacyjnych – dodaje.
Reklama
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) podaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnia wartość szkody, która miała miejsce za granicą, wzrosła z 11,3 tys. zł do niemal 15 tys. zł. Rekordowe wypłaty miały miejsce w 2010 r., kiedy średnie odszkodowanie opiewało na prawie 18 tys. zł. Jednak trzeba pamiętać, że jego wysokość jest także uzależniona od kursu walut. Polscy kierowcy w 2012 r. brali udział w ponad 41 tys. wypadków. Dla porównania w 2010 r. odnotowano ich niespełna 34,6 tys.
Ze statystyk PBUK wynika, że najwięcej wypadków powodujemy w Niemczech – niemal 40 proc. wszystkich odnotowanych.
3,9 mld zł odszkodowań wypłacili polscy ubezpieczyciele w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 r. z polis OC
41 120 wypadków wydarzyło się w 2012 r. za granicą z udziałem polskich kierowców, w których odszkodowanie wypłacono z polskich ubezpieczeń
14,6 tys. zł wyniosła średnia wartość szkody, za którą odszkodowanie wypłacili ubezpieczyciele z Polski