Na aukcji na targu rybnym Tsukiji w stolicy Japonii, Tokio sprzedano tuńczyka, ważącego 230 kilogramów. Kupił go właściciel restauracji sushi Kijoszi Kimura, który za gigantyczny okaz zapłacił ponad 7 milionów jenów czyli około 210 tysięcy złotych.

Na tegorocznej aukcji został pobity zeszłoroczny rekord, kiedy na sprzedaż wystawiono tuńczyka błękitnopłetwego o wadze 222 kilogramów. Na pierwszej aukcji tuńczyka w 2014 roku sprzedano w sumie 1729 tych ryb. W tym roku można je było kupić znacznie taniej - kilogram kosztował przeciętnie 32 tysiące jenów (w zeszłym roku - 700 tysięcy jenów). "Cieszę się, że ceny wróciły do racjonalnego poziomu" - skomentował Kijoszi Kimura, zwycięzca tegorocznej aukcji.

Japończycy zjadają około 80 procent tuńczyków, złowionych na całym świecie. Obrońcy środowiska ostrzegają, że duże spożycie tych ryb może doprowadzić do ich wyginięcia. W ciągu ostatnich 15 lat populacje trzech gatunków tuńczyka - atlantyckiego, południowego i błękitonopłetwego znaczenie się zmniejszyły. Z powodu masowych, często nielegalnych połowów stada tuńczyków błękitnopłetwych w Morzu Śródziemnym i Atlantyku w latach 1997 - 2007 zmniejszyły się o 60 procent.