Katarzyna Zawodna przyznaje, że poprzeczka jest postawiona wysoko. Deweloper sprzedał ostatnio cztery kompleksy biurowe za prawie 300 mln euro, czyli ponad 1,2 mld zł. To daje Skanska Property Poland niemal 25-proc. udział w rynku, ponieważ według szacunków agencji Cushman&Wakefield wartość wszystkich transakcji kupna nieruchomości biurowych wyniosła w ubiegłym roku w Polsce ok. 1,19 mld euro.
Reklama
– Tak dobrego roku jeszcze nie mieliśmy. Na dodatek sprzedaliśmy wszystkie te budynki jeszcze przed zakończeniem budowy. W tym roku tego wyniku raczej nie powtórzymy, choć chcemy sprzedać dwa kolejne kompleksy, w Poznaniu i Krakowie. Za to mocno przyspieszamy, jeśli chodzi o rozpoczęcie nowych inwestycji – deklaruje Katarzyna Zawodna, która z początkiem marca objęła stery w firmie.
Spółka specjalizująca się w inwestycjach biurowych ruszy w 2014 r. z pięcioma nowymi budynkami. Rozpocznie m.in. budowę największej dotychczas inwestycji – podzielonego na trzy fazy kompleksu biurowego w centrum Warszawy o powierzchni najmu ok. 85 tys. mkw.
Choć po wygranej w konkursie na stanowisko prezesa Katarzyna Zawodna w pierwszej chwili zaniemówiła, teraz nie zamierza ustępować pola konkurencji. Mimo że szczególnie w Warszawie walka o najemcę wymusza obniżki stawek najmu.
– Konkurencja jest zawsze. Zamierzamy wygrywać z nią sprawdzoną już strategią, czyli dobrymi projektami w najlepszych lokalizacjach. Na dodatek dobrze znam ten rynek i firmę. Wiem, co jesteśmy w stanie osiągnąć – zapowiada Katarzyna Zawodna.
Duży wpływ na działalność firmy i kierunek jej rozwoju ma już od 2010 r., kiedy weszła do zarządu. Stało się to wkrótce po jej powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego. Ze Skanska Property Poland związana jest już od 2006 r. Po ukończeniu Szkoły Głównej Handlowej i krótkiej przygodzie w jednej z firm farmaceutycznych zaczynała tu od działu marketingu i leasingu. Potem uczestniczyła m.in. w transakcjach sprzedaży projektów firmy i zakupu gruntów. Dwa lata temu negocjowała np. największą w historii spółki transakcję kupna działki w Warszawie za kilkadziesiąt milionów euro.
Zapowiada, że będzie kontynuować w firmie te zasady, dzięki którym jej samej udało się tak szybko wspiąć po szczeblach kariery.
– Podobnie jak inni pracownicy, zawsze dostawałam od szefów duży kredyt zaufania. Każdego z nas zachęcali do podejmowania nowych wyzwań i aktywnego uczestniczenia w życiu firmy. Mamy też zadaniowy czas pracy, co jest szczególnie ważne dla rodziców. Praca w domu czy wyjście do lekarza w ciągu dnia nigdy nie były problemem – mówi.
I deklaruje, że w pracy może łączyć swoje największe pasje – zamiłowanie do nauk ścisłych i analitycznego myślenia z fascynacją architekturą. Jednak po powrocie do domu staje się przede wszystkim mamą i oddaje się pod rządy 4,5-letniej córki. Wolne chwile najchętniej spędza z najbliższymi na wycieczkach rowerowych.