Nadzór finansowy na wtorkowym posiedzeniu zakazał wykonywania prawa głosu z akcji FM Bank PBP przez PL Holdings S.a.r.l. i fundusz Abris–EMP Capital Partners Limited. Oba podmioty do końca roku mają obowiązek pozbyć się akcji banku. To pierwsza taka decyzja w historii naszego nadzoru.

"W postępowaniu administracyjnym stwierdzono niewypełnianie przez PL Holdings S.a.r.l. oraz Abris–EMP Capital Partners Limited zobowiązań inwestorskich złożonych wobec KNF, co w ocenie Komisji ma negatywny wpływ na ostrożną i stabilną działalność banku" - podaje KNF.

- Komisja przykłada szczególną wagę do zobowiązań składanych do inwestorów - mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Nie ujawnia, jakich zobowiązań nie wypełnili akcjonariusze banku.

>>> Czytaj też: Nie będzie rejestru firm pożyczkowych

Decyzja nadzoru oznacza, że głównym właścicielem banku staje się Piotr Stępniak, były prezes Getinu, który jest właścicielem niespełna 1-proc. pakietu akcji FM Banku PBP. Bank należy do najmniejszych instytucji kredytowych w Polsce

Kilka miesięcy temu KNF nie zgodziła się na to, by Abris odkupił od Banku BPH jego towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Od kilku miesięcy nadzór rozpatruje powołanie na stanowisko prezesa FM Banku PBP Sławomira Lachowskiego, w przeszłości szefa BRE Banku i twórcy internetowego mBanku.

PL Holdings S.a r.l. jest spółką celową Abris Capital Partners, poprzez którą fundusz działa jako większościowy akcjonariusz FM Banku PBP SA.