Strefy podziałają dłużej i na większej powierzchni. Rząd wydał rozporządzenia zmieniające powierzchnie zajmowane przez pięć stref - większość z nich została powiększona i przeżyje do 2026 r.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński wyjaśnił, że rozporządzenia to efekt wydłużenia działania stref do końca 2026 roku oraz planowanej zmiany zasad udzielania pomocy. Chodzi o to, żeby przyciągać inwestycje na tereny o najwyższym bezrobociu.

Analityk domu maklerskiego TMS Brokers Marek Wołos uważa, że działalność stref ekonomicznych zasługuje na pozytywną ocenę. Podkreśla, że cały czas przyciągają one inwestorów, jednak ich charakter nieco się zmienia - obecnie nie tylko przyciągają inwestycje zagraniczne, ale też stają się lokalnymi centrami biznesu.

>>> Blisko 300 mld dol. zainwestowano w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Najwięcej pieniędzy ulokowali u nas Amerykanie - wynika z szacunków PAIiIZ. Kolejne miejsca zajmują Niemcy, Francja i Włochy. Blisko 300 mld dolarów zainwestowały w Polsce obce firmy przez 25 lat

Ekspert zwraca jednak uwagę, że niektóre zasady działania stref mają wady. Zdarza się na przykład, że przenoszą się tam firmy już istniejące, co nie przekłada się na wzrost liczby miejsc pracy.

Na następnych posiedzeniach rządu ministrowie zajmą się rozporządzeniami dotyczącymi kolejnych stref ekonomicznych.

>>> Polityczna burza w stosunkach ukraińsko-rosyjskich uderzyła w wyniki eksporterów. Polski biznes nie zamierza jednak uciekać. Znalazł skuteczne sposoby obrony.Trzy polskie metody na ukraiński kryzys. Zobacz, jak radzą sobie rodzime spółki

Agencja ISB podaje więcej szczegółów: Rada Ministrów wydała rozporządzenie, na mocy którego Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się o ok. 343 ha, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Inwestycje o łącznej wartości 2,67 mld zł zapowiedziały Huta Łabędy (Gliwice), Saint-Gobain Polska (Dąbrowa Górnicza) oraz Fiat Auto Poland (Tychy i Bieruń), który w produkcję nowego modelu auta zainwestuje ok. 2,36 mld zł. Te i inne inwestycje mają dać nakłady o wartości 3,42 mld zł.

"Zmiana granic strefy obejmuje włączenie do niej 346,9079 ha i wyłączenie z niej 4,3255 ha oraz korektę powierzchni strefy wynikającą z nowych pomiarów geodezyjnych. W rezultacie tych działań powierzchnia strefy wzrośnie i wyniesie 2 347,34 29 ha. Zmiany te dają szanse na powstanie nowych inwestycji w województwie śląskim" - głosi komunikat.

Strefą zostaną objęte tereny publiczne położone w Bytomiu, Częstochowie, Gliwicach, Myszkowie, Piekarach Śląskich, Świętochłowicach i Tychach oraz tereny prywatne w Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Tychach i Bieruniu. Ocenia się, że na terenach włączonych do strefy powstanie ok. 5748 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu ok. 2566. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 3 422,37 mln zł, podano również.

Huta Łabędy SA, Saint-Gobain Polska oraz Fiat Auto Poland w KSSE

"W Gliwicach Huta Łabędy SA planuje rozbudowę i modernizację zakładu produkcji wysokiej jakości rur przewodowych. Inwestor zamierza też zrewitalizować nabrzeże przy Kanale Gliwickim, co pozwoli na jego wykorzystanie do transportu materiałów i wyrobów gotowych. Inwestycja powinna przyczynić się do powstania co najmniej 30 nowych miejsc pracy. Jej koszt oszacowano na ok. 120 mln zł. Utrzymanych zostanie 179 miejsc pracy. Przedsięwzięcie powinno być ukończone 30 czerwca 2015 r." - czytamy dalej.

Z kolei w Dąbrowie Górniczej Saint-Gobain Polska zamierza rozbudować i zmodernizować linię produkcyjną, która umożliwi formowanie szkła o grubości 1,4 mm. Projekt obejmuje m.in. budowę nowego komina i pieca szklarskiego oraz rozbudowę hali pieca. Inwestycja ma kosztować ok. 188 mln zł, powinna umożliwić zatrudnienie co najmniej 30 nowych osób i utrzymanie 404 miejsc pracy. Planowany termin zakończenia przedsięwzięcia to 31 grudnia 2018 r.

Wreszcie, Fiat Auto Poland zamierza uruchomić w zakładzie w Tychach i Bieruniu produkcję nowego, dotychczas nie produkowanego przez Grupę Fiata, modelu samochodu osobowego (segmentu B). 96% produkcji ma być eksportowane, w tym do USA. Szacuje się, że nowa produkcja pozwoli utworzyć 420 nowych miejsc pracy i utrzymać ok. 3000 obecnych. Poza strefą może powstać nawet 1500 nowych miejsc pracy. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 2,36 mld zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2017 r.