Z zestawienia wynika, że najdrożej jest w Szwajcarii i Norwegii. W obu krajach ceny przewyższają średnią w 28 państwach UE o blisko 55 procent. Trzecia jest Dania z cenami wyższymi od średniej unijnej o 40 procent,. Na czwartym miejscu znalazła się Szwecja, której mieszkańcy płacą za 2400 produktów i usług branych pod uwagę przy opracowywaniu rankingu, o 30 procent więcej niż średnia unijna.

Piątym najdroższym krajem jest Luksemburg, ale tuż za nim znów znalazł się kraj nordycki - Finlandia z cenami wyższymi od średniej UE o 23 procent. Ostanie, najmniejsze z państw skandynawskich, Islandia, plasuje się na dziewiątym miejscu w zestawieniu, z cenami o 12 proc. wyższymi od unijnych.

Inflacja w Polsce przez ostatnie 10 lat: Zobacz, jak rosły ceny żywności na tle innych?

Polska w rankingu znalazła się na 29. miejscu, a średnia cena produktów i usług w naszym kraju szacowana jest na poziomie 57 procent cen unijnych. Jako najtańszy kraj kontynentu została wskazana Macedonia.

Autorzy tego zestawienia przyznają, że duży wpływ na kolejność państw w rankingu mają ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych, najbardziej obciążonych podatkami.

Czytaj też; Komu pomaga, a komu szkodzi deflacja?