Specem od prawdy inaczej był minister Sami Wiecie Który, na przykład dwukrotnie twierdził, że budżet jest dobrze zaprojektowany i potem go nowelizował, twierdził, że będziemy oszczędzać a potem doprowadził do największego deficytu budżetowego w historii Polski etc.. Tenże były minister objął właśnie stanowisko szefa doradców premiery Kopacz i podobno miał zasadniczy wkład w pisanie expose.

>>> Jak Ewa Kopacz chce zmienić gospodarkę. Oto najważniejsze obietnice z expose

Każdy rząd zasługuje na kredyt zaufania, nawet jeżeli nie jest to kredyt z BGK. Więc nie zakładam ex ante, że premiera Kopacz przejmie standardy Tuska (jak obiecuję, to tylko obiecuję, oj tam, oj tam, sie ma), tylko faktycznie spróbuje doprowadzić do uchwalenia nowej ordynacji podatkowej, która radykalnie upraszcza prawo podatkowe, oraz do radykalnego uproszczenie przepisów regulujących prowadzenie firm w Polsce. Będziemy patrzyli jej na ręce.

Mam tylko jedną, drobną wątpliwość. Znając od lat keynesowską fiksację obecnego ministra finansów, mam wrażenie, że ten nowy system podatkowy może będzie prostszy, ale niekoniecznie będzie prowadził do obniżenia podatków.

Reklama

Opinia prof. Rybińskiego pochodzi z bloga Rybinski.eu