Zdobywca Oscara w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny i debata o inwigilacji - wydarzeniem trzeciego dnia 12 festiwalu filmów dokumentalnych Docs Against Gravity. O 16.00 w warszawskiej Kinotece zostanie pokazany film w reżyserii Laury Poitras "Citizenfour". Dokument jest zapisem rozmów z Edwardem Snowdenem, który ujawnił informacje o nielegalnych podsłuchach prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami.

Dyrektor festiwalu Artur Liebhart wyjaśnia, że "Citizenfour" to film uświadamiający skalę tej inwigilacji.

Po filmie odbędzie się debata "W co i kogo wymierzona jest masowa inwigilacja". Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, która organizuje dyskusję wyjaśnia, że jej temat wiąże się z niewyjaśnionymi Polskimi wątkami w sprawie Snowdena. Do dziś polski rząd nie odpowiedział na pytania i zarzuty wynikające z ujawnionych informacji. Nadal nie wiemy czy polskie służby współpracowały z amerykańskimi i czy robiąc to łamały polskie prawo.

Katarzyna Szymielewicz podkreśla, że temat inwigilacji jest obecnie coraz poważniejszym problemem, o którym trzeba głośno mówić. Jej zdaniem coraz więcej inicjatyw prawnych przyjmuje "formę masowej inwigilacji". Mimo sprzeciwu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce od lat gromadzone są dane telekomunikacyjne o każdym obywatelu bez względu na to czy jest podejrzany czy nie. Katarzyna Szymielewicz dodaje, że europejskie prawo jest zmieniane na "naszych oczach", dlatego musimy próbować przeciwstawić się tej tendencji.
W debacie wezmą udział byli pracownicy służb wywiadowczych z Polski i Wielkiej Brytanii.

>>> Czytaj też: Amazon buduje armię robotów