Amerykańscy śledczy oskarżają piłkarskich oficjeli o gigantyczną korupcję. Doszło już do aresztowań i przeszukań w szwajcarskiej siedzibie FIFA, a jednym z wątków jest korupcja przy wyborze gospodarza mistrzostw świata, w tym tych w Rosji w 2018.

Według Władimira Putina, "to kolejna próba rozszerzenia jurysdykcji USA na inne państwa", a zatrzymania działaczy FIFA ma związek z chęcią Waszyngtonu zablokowania reelekcji Seppa Blattera na stanowisku prezydenta piłkarskiej federacji. Na razie szwajcarscy śledczy zapewniają, że nie planują przesłuchania Blattera.

>>> Czytaj też: Afera korupcyjna w FIFA – największe banki USA oskarżone o współudział

Dziś w Zurychu rozpoczyna się 65. kongres FIFA, na którym ma być wybierany prezes na następną kadencję. Faworytem jest dotychczasowy szef, Sepp Blatter. Europejska federacja piłkarska, UEFA, zastanawia się nad bojkotem jutrzejszych wyborów.

Amerykańscy prokuratorzy poinformowali wczoraj o 47 zarzutach wobec działaczy piłkarskich, związanych z wyborem miejsc rozgrywek, umowami sponsorskimi, prawami do transmisji oraz wyborami władz FIFA w 2011 roku.

>>> Czytaj też: Coca-Cola, Visa i Adidas zostawią FIFĘ na lodzie? Skandal korupcyjny rozwścieczył sponsorów