W ubiegłym roku poziom produkcji AGD w polskich fabrykach przekroczył po raz pierwszy 20 mln sztuk dużego sprzętu. W tym roku może być jeszcze lepiej – pisze „Rzeczpospolita”.

Jak wynika z danych CECED Polska, do końca maja tego roku produkcja dużego sprzętu AGD była 11 proc. wyższa niż tym samym okresie rok wcześniej. Fabryki wyprodukowały już 8,7 mln lodówek, kuchni i pralek.

Produkcja robotów kuchennych wzrosła w maju o 35 proc. do 3 mln sztuk, ale produkcja odkurzaczy skurczyła się już o 41 proc. do 252 tys. sztuk. Zdaniem „Rzeczpospolitej”, za spadek ten mogą odpowiadać zmiana unijnych regulacji i obowiązujące nowe klasy energetyczne w tej kategorii sprzętu.

>>> Czytaj też: Amica chce sfinalizować dwa przejęcia w tym roku

Specjaliści podkreślają, że zakładom AGD sprzyja lepsza koniunktura na krajowym rynku, który wzrósł w ujęciu wartościowym o 8 proc., a w ilościowym – o 9 proc. To znacznie więcej od prognoz, które zakładały wzrost maksymalnie na poziomie 5 proc.

Rośnie też eksport, główny silnik napędowy dla producentów AGD. Zdecydowana większość produkcji wysyłana jest bowiem za granicę. Tylko w pierwszym kwartale 2015 roku na eksport trafił sprzęt AGD o wartości 3,9 mld zł. To o 10 proc. więcej niż rok temu – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”.