Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce poszybowała w górę o 7,6 proc. w ujęciu rocznym w maju bieżącego roku - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż zwiększyła się w naszym kraju o 1,5 proc. To największa dynamika w Unii Europejskiej.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 1,8 proc. rok do roku.

W porównaniu z poprzednim rokiem, drugi po Polsce najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej zanotowano w Estonii (5,7 proc.). Trzecie miejsce zajmuje Irlandia (5,6 proc.). W ujęciu miesięcznym, oprócz Polski na podium znalazły się Estonia (1,5 proc.) i Malta (1,1 proc.).

Największe spadki sprzedaży detalicznej w maju rok do roku wystąpiły w Luksemburgu (-10,6 proc.), Danii (-2,4 proc.) oraz Belgii (-1,5 proc.). Miesiąc do miesiąca najgorzej radziły sobie Irlandia (-2,5 proc.), Dania (-1,4 proc.) i Litwa (-1,2 proc.).

>>> Czytaj też: Jak piwo to w Krakowie. Warszawa na 13 miejscu

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w strefie euro wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca w maju 2015 r. W całej Unii Europejskiej było to 2,4 proc. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż w Eurolandzie wzrośnie 0,1 proc. wzrostu w ujęciu miesięcznym.

W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 0,3 proc. w strefie euro i o 3 proc. w całej UE. Prognozy ekonomistów dla strefy euro wynosiły 2,3 proc. wzrostu rok do roku.