Jonathan Katz bierze udział w Polsko-Amerykańskim Dialogu Strategicznym na rzecz Demokracji. Na początku tygodnia również premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przebywając w Waszyngtonie zbierał pochwały za wprowadzanie reform.

Jonathan Katz przekonywał w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że rząd w Kijowie ma wiele pracy przed sobą, ale widać pierwsze efekty. "Widzimy, że reformy są wprowadzane. Ukraina współpracuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, budżet państwa jest bardziej transparentny, powstaje biuro do walki z korupcją. Porównując ogólnie sytuację Ukrainy jeszcze w styczniu tego roku i obecną, to ten kraj jest teraz w lepszej formie. Teraz trzeba im dać czasu na ukończenie reform" - twierdzi przedstawiciel amerykańskiej rządowej agencji pomocowej USAID.

Z kolei Biały Dom w poniedziałek opublikował komunikat po spotkaniu Baracka Obamy oraz Joe Bidena z Arsenijem Jaceniukiem. Amerykańscy politycy pochwalili ukraińskiego premiera za "ambitny program reform gospodarczych".

Jonathan Katz przyznał, że dane ONZ na temat sytuacji obywateli Ukrainy robią wrażenie. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej oceniło miesiąc temu, że przez konflikt na wschodzie kraju ponad milion osób musiało zmienić miejsce pobytu w samej Ukrainie. Eksperci ONZ szacują, że nawet 5 milionów obywateli może potrzebować pomocy humanitarnej.

Jonathan Katz podkreślał, że tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy USA na ten cel przeznaczyły ponad 61 milionów dolarów.