Krótka notatka zamieszczona na oficjalnej stronie organizacji została zatytułowana "Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. pamiętna data wojskowej historii Rosji”. Dalej Rosjanie mogą przeczytać, że "tego dnia 1410 roku, rosyjskie wojska i ich sojusznicy: Litwini, Polacy i Czesi odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w grunwaldzkiej bitwie”.

Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne wyjaśnia: "smoleńskie pułki wytrzymały nacisk rycerzy zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”. Autorzy notki historycznej zapomnieli dodać, że na 50 chorągwi dowodzonych przez Króla Polski Władysława II Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda tylko trzy związane były z ziemią smoleńską: chorągiew smoleńska, smoleńsko-mścisławska i smoleńsko-orszańska.

Rosyjskie Towarzystwo Historyczno-Wojskowe już w przeszłości wielokrotnie nadinterpretowywało historię. To ta organizacja zainicjowała budowę pomnika czerwonoarmistów w Krakowie i sugerowała, że radzieccy jeńcy wojenni z wojny polsko-bolszewickiej umierali w polskich obozach koncentracyjnych. 

>>> Czytaj też: Bershidsky: Myślisz i mówisz o Putinie? Umacniasz jego władzę