Pomysłodawcy liczą, że uda się ją uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu. Regulacja wprowadza zabezpieczenie przed bankructwem. Samorząd, który nie jest w stanie płacić tego świadczenia będzie mógł wystąpić do ministra finansów o odroczenie spłaty, podzielenie jej na raty lub umorzenie jej części.

Pełnomocnik komitetu Stop Janosikowe, Rafał Szczepański podkreśla, że wciąż nie ma propozycji przepisów, które regulowałyby ten problem. Propozycje zostały przygotowane przez ekspertów. Rozmówca IAR ma nadzieje, że ministerstwo je przeanalizuje. Autorzy projektu chcą, żeby pieniądze z Janosikowego nie były "przejadane" tylko wydawane na inwestycje.
Projektem zaopiekują się parlamentarzyści PSL. Poseł tej partii, Artur Dębski krytykuje resort finansów za to, że ten nie przygotował jeszcze odpowiedniej ustawy. Poseł koalicji uważa, że w resorcie pracują "albo nieudacznicy albo oszuści".

W Sejmie trwają też prace nad nowelizacją tak zwanej małej ustawy o Janosikowym. Dziś połączone sejmowe komisje finansów publicznych i samorządu terytorialnego zajmowały się tą regulacją. W ubiegłym roku, Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące subwencji wyrównawczej są niekonstytucyjne.