W 2014 r. osoby korzystające na obszarze Polski z usług krajowych operatorów telefonii mobilnej przesłały 260,4 mld MB danych. Ostatnie pięć lat to 7-krotny wzrost wykorzystania transmisji danych - poinformowało UKE w komunikacie.

Transmisja danych w roamingu rośnie jeszcze bardziej dynamicznie. W ostatnim tylko roku zwiększyła się o 255,6% względem końca 2013 r. Na przestrzeni pięciu lat ilość przesłanych danych wzrosła aż 23-krotnie.

Dwa powyższe wskaźniki wyraźnie pokazują, jakiego znaczenia nabiera transmisja danych dla użytkowników końcowych. Jest to jedyna usługa, która pozwala na zaspokojenie wszelkiego rodzaju potrzeb klientów – począwszy od komunikacji a na rozrywce kończąc.

Dynamiczną zmianę w tym segmencie stymuluje przede wszystkim coraz większa popularność urządzeń takich jak smartfony czy tablety, które pozwalają na łączność z siecią.

>>> Czytaj też: Niezwykły projekt Facebooka. Drony dostarczą internet za darmo

Reklama

- Jest to segment z praktycznie nieograniczonym potencjałem wzrostowym, który będzie rozwijał się dynamicznie w kolejnych latach nie tylko Polsce, ale również w innych krajach – zauważa Prezes UKE, Magdalena Gaj.

Potwierdzają to analizy i estymacje przeprowadzone przez wiele firm z sektora nowych technologii. Wskazują one, że przyrost ruchu w sieciach mobilnych w skali globalnej wyniósł tylko w ostatnim roku 69% (z 1,5 exabajta w 2013 r. do 2,5 exabajta na koniec 2014 r.). Przewiduje się również, iż w 2019 r. ruch w sieciach mobilnych wzrośnie do 24,3 exabajtów.

- To ogromne wyzwanie dla operatorów, ale i szansa na tworzenie innowacyjnych i konkurencyjnych usług, które pozwolą pozyskiwać nowe grupy klientów – podkreśla Prezes UKE.

Pełna treść analizy dostępna jest na stronie internetowej UKE.