Na globalnych rynkach widać słabnięcie trendu wyprzedaży.

"Amerykańskie giełdy osiągnęły pewien spokój po panicznej sytuacji" - wskazuje Chihiro Ohta, ekonomista SMBC Nikko Securities Inc.

"Dzisiaj spodziewamy się odbicia na giełdach, a szczególnie wzrostu kursów akcji tych spółek, które mocno traciły w ostatnich dniach" - dodaje.

Rano inwestorzy w Europie poznali dane makro z Niemiec i nie były one, niestety, dobre.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w sierpniu spadła o 0,4 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,6 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 0,2 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5 proc. - podali statystycy. W VII sprzedaż wzrosła o 3,8 proc., po korekcie. W VIII oczekiwano wzrostu rdr o 3,3 proc.

Przed godz. 10 w Niemczech zostanie podana stopa bezrobocia w tym kraju we wrześniu, a o 11.00 będą jeszcze podane informacje ze strefy euro: o stopie bezrobocia w sierpniu i szacunki inflacji za wrzesień.

Na giełdach w Europie w środę Rio Tinto Group zyskuje 3,2 proc. Spółka zgodziła się sprzedać pakiet 40 proc. spółki Bengalla w Australii firmie New Hope Corp. za 606 mln dolarów.

J Sainsbury rośnie aż o 10 proc. Brytyjska spółka podała, że jej roczny skorygowany zysk może być powyżej prognoz analityków.

Inwestorzy w środę robią małe podsumowanie kończącego się kwartału, który może okazać się najgorszy od 4 lat.

>>> Czytaj też: Zaskakujący wzrost zapasów ropy w USA. Dla platyny to najgorszy kwartał od 7 lat