"22 października 2015r. Ursus S.A. podpisał ze spółką The National Service Corporation Sole (SUMA JKT) z siedzibą w Dar es Salaam (Tanzania) umowę na sprzedaż ciągników rolniczych, oprzyrządowania i części zamiennych o łącznej wartości 55 mln USD. Na podstawie zawartej umowy emitent dostarczy odbiorcy 2400 sztuk ciągników rolniczych w formie SKD w przedziale mocy 50-85 koni mechanicznych, wraz z oprzyrządowaniem i częściami zamiennymi, a także zapewni dostawę wyposażenia hali montażowej i ośmiu centrów serwisowych ciągników. Dostawy w ramach realizacji Umowy będą odbywać się partiami w I, II i III kwartale 2016 r." - czytamy w komunikacie.

Umowa wchodzi w życie po upływie 15 dni od daty wysłania przez Ministerstwo Finansów Rzeczpospolitej Polskiej do Ministerstwa Finansów Republiki Tanzanii informacji o ratyfikacji umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonej Republiki Tanzanii w sprawie udzielenia kredytu w pomocy wiązanej z dnia 28 września 2015 r.

"Pierwsza płatność w ramach umowy zostanie dokonana w formie zaliczki przed rozpoczęciem dostaw w wysokości 40% wartości umowy, tj. w kwocie 22 000 000 USD. 58% łącznej ceny w kwocie 31 900 000 USD emitent otrzyma po przedstawieniu dokumentów przewozowych do kolejnych wysyłek partii przedmiotu umowy, natomiast pozostałe 2% ceny w kwocie 1 100 000 USD zostanie zapłacone po podpisaniu protokołów odbioru towarów przez kupującego" - czytamy dalej.

W odrębnym komunikacie Ursus podał, że uzgodnił wcześniej z SUMA JKT, że strony wyraziły intencję nawiązania długoterminowej współpracy przemysłowo-handlowej oraz doprowadzenia do utworzenia wspólnymi siłami centrum montażowo-produkcyjnego, którego celem będzie zaopatrywanie w traktory i maszyny rolnicze całej południowej Afryki. Dokonane ustalenia są wiążące przez rok od dnia zawarcia porozumienia tj. do dnia 1 grudnia 2015r., podkreśla spółka.

"Ponadto strony zobowiązały się, iż dołożą wszelkich starań, aby w terminie do końca stycznia 2015 r. przygotować i zawrzeć umowę sprzedaży wyrobów Ursus na rzecz tanzańskiego partnera. Strony dokonały wzajemnych ustaleń mając świadomość, iż Ministerstwo Finansów i Gospodarki Tanzanii złożyło w Ministerstwie Finansów RP wniosek o przyznanie kredytu w kwocie około 120 mln euro, w ramach preferencyjnej pomocy wiązanej z przeznaczeniem na modernizację tanzańskiego rolnictwa. Ewentualne kupno wyrobów Ursus mogłoby zostać sfinansowane ze środków pozyskanych z ww. kredytu" - poinformowano też w komunikacie.

Strony wyraziły również chęć wspólnego założenia spółki w Tanzanii, która mogłaby się zajmować realizacją wspólnych przedsięwzięć, dodał Ursus.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.