40,6 proc. Polaków wierzy, że Beata Szydło będzie premierem przez całą kadencję – wynika z sondażu Panelu Badawczego Ariadna dla DGP. Nie wierzy w to blisko 34 proc. badanych.
ikona lupy />
Obiernice wyborcze2 / DGP

Ale to, co istotne dla wiceprezes PiS, to fakt, że ta wiara jest najsilniejsza w elektoracie PiS. Sięga blisko 90 proc. osób ankietowych, które w wyborach głosowały na partię Jarosława Kaczyńskiego. To daje Beacie Szydło silną pozycję na starcie rządów. Co wyborcy widzą także, to to, że lider PiS nie będzie stał z boku. Ponad 70 proc. wyborców uważa, że Jarosław Kaczyński będzie miał silny wpływ na rząd.

Obietnice wyborcze PiS

Reklama

Spełnienia głównych obietnic wyborczych PiS oczekuje ponad połowa ankietowanych. Najbardziej oczekiwane są obietnice jeszcze z prezydenckiej kampanii wyborczej, czyli podniesienie kwoty wolnej od podatku, którego chce aż trzy czwarte pytanych, obniżenie wieku emerytalnego (niemal 70 proc.) i 500 zł na dziecko (blisko 65 proc.). Obietnica, na której realizacji najmniej zależy pytanym, to przewalutowanie kredytów frankowych. Blisko połowa nie chce realizacji tej obietnicy.

ikona lupy />
Obiernice wyborcze3 / DGP

Pytaliśmy też, które z tych postulatów zostaną ostatecznie zrealizowane. Na pierwszym miejscu są zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz podatek dla supermarketów. W ich realizację wierzy ponad 40 proc. pytanych. Widać, że wyborcy uważają realizację tych mniej kosztownych za bardziej realną – mówi politolog Norbert Maliszewski.

>>> Czytaj też: Znamy skład nowego rządu PiS. Oto nowi ministrowie