Andrzej Duda zachęcał przedsiębiorców z Chin do inwestowania w Polsce, a polskich do pogłębiania relacji z chińskimi partnerami. Podczas konferencji prasowej w Szanghaju zadeklarował chęć wzmocnienia udziału Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

„Oceniam akces do Azjatyckiego Banku jako zdecydowany krok w stronę realizacji idei nowego jedwabnego szlaku” - powiedział prezydent. Andrzej Duda dodał, że Polska chce być ważnym partnerem Chin w promowanym przez chińskie władze projekcie współpracy gospodarczej.

>>> Czytaj też: Polska pod rękę z Chinami. Prezydent Duda promuje nasz kraj w Państwie Środka

„Chcemy, żeby nowy jedwabny szlak przebiegał przez Polskę i żeby Polska stała się swoistym centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich, skąd będzie promieniowała w sensie gospodarczym razem z Chinami na pozostałą część Europy” - powiedział Andrzej Duda. Podczas forum w Szanghaju podpisano szereg porozumień o współpracy m.in., w zakresie sprzedaży polskiego mleka i urządzeń górniczych do Chin.

Dziś w Szanghaju 8 polskich firm i instytucji podpisało umowy eksportowe oraz dotyczące współpracy naukowo-technicznej. „Już te umowy pokazują praktyczny wymiar tej wizyty. Wierzę w to, że ona przyczynia się do realizacji przyszłych wspólnych przedsięwzięć gospodarczych” - stwierdził Andrzej Duda.

W opinii prezydenta Polska może stać się dla Chin ważnym pomostem na rynki europejskie.

Tematy gospodarcze mają też zdominować wtorkowy szczyt partnerstwa Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, który odbędzie się miejscowości Suzhou. Gospodarzem spotkania jest premier Chin Li Keqiang.

Poniedziałek jest pierwszym dniem oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chińskiej Republice Ludowej.

>>> Czytaj też:Polska atrakcyjniejsza dla biznesu niż Państwo Środka? Zatrudnienie Polaka będzie tańsze niż Chińczyka