W poniedziałek wieczorem prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający przywrócenie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kowalczyk poinformował, że rząd poprze ten projekt i podkreślił, że daje on dobrowolność w kwestii przejścia na emeryturę.

Przewodniczący Komitetu Stałego RM nie wykluczył, że kwota wolna od podatku będzie zwiększana stopniowo. "Nie można tego wykluczyć" - powiedział, jednocześnie przypominając o wyroku TK, który nakazuje podniesienie jej do końca listopada 2016 r. do poziomu ok. 6,5 tys. zł.

"Jeszcze rok przed nami, będzie analiza budżetu. (...) Będzie czas, by się nad tym zastanowić" - powiedział. Kowalczyk dodał, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku nabierze mocy od 2017 r.

Przewodniczący Komitetu Stałego RM poinformował, że rząd "prawdopodobnie w lutym" prześle do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej program "500 plus". Kowalczyk podkreślił, że projekt rządowy nie będzie zakładał górnego pułapu dochodów. "Na pewno taki projekt wyjdzie z rządu" - powiedział. Kowalczyk powtórzył, że pierwszych wypłat można oczekiwać w kwietniu.