Wartość towarów skradzionych z pociągów PKP Cargo spadła o ok. 65% r/r w okresie styczeń-październik br., m.in. dzięki wykorzystaniu do ich ochrony dronów, poinformował dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu Maciej Borecki.

"W 2014 roku powołaliśmy Zespół Przeciwdziałania Zagrożeniom, którego podstawowym celem jest walka z kradzieżami z pociągów PKP Cargo. Efekty przerosły nasze oczekiwania. Od stycznia do października tego roku wartość skradzionych przesyłek i towarów z naszych pociągów spadła o blisko 65% w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Jednocześnie liczba kradzieży zmniejszyła się o 55%" - powiedział Borecki, cytowany w komunikacie.

Dwa typy dronów w PKP Cargo

PKP Cargo wykorzystuje dwa typy dronów. Pierwszy z nich służy do wykonywania lotów patrolowych wspierających przejazdy składów i pomaga chronić pociągi zatrzymane przez złodziei. Obecność drona nad pociągiem zniechęca przestępców do kradzieży (np. wysypywania węgla z wagonów). Urządzenie to działa też prewencyjnie. Drugi typ dronów jest wykorzystywany przede wszystkim do patrolowania rozległych obszarów z dużej wysokości, podano również.

"PKP Cargo od niedawna zaczęło także wykorzystywać drony do sprawdzania stanu wagonów użytkowanych przez klientów. W krótkim czasie można w ten sposób skutecznie skontrolować dziesiątki wagonów" - czytamy dalej.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

>>> Czytaj też: Morawiecki nowym szefem NBP? Szef resortu rozwoju ma zastąpić Marka Belkę