"Właśnie kończymy prace nad budżetem na 2016 rok. Ten budżet jest już domknięty, zostało do rozwiązania kilka szczegółów i pragnę zapewnić, że nie będzie wzrostu deficytu ponad 3% PKB, tak jak niektórzy straszyli. Utrzymujemy się w tym limicie" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla Radia Wnet.

Wiceminister finansów Leszek Skiba potwierdził w tym tygodniu, że resort planuje przedstawić projekt budżetu na 2016 r. wraz z założeniami makroekonomicznymi na najbliższym posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu.

"Utrzymujemy regułę wydatkową, w drobnej części zmodyfikowaną - ze względu na większe przychody stwarzamy możliwość proporcjonalnie większych wydatków, ale to jest naprawdę niewiele. Deficyt utrzymujemy w ryzach. Zapewniam, że w ramach tego budżetu są zapewnione środki na program 'Rodzina 500+', co jest ważne. Ten program wprowadzimy w drugim kwartale" - powiedział też Kowalczyk.

"Na ten program przeznaczamy 16 mld zł. To jest policzone proporcjonalnie do liczby miesięcy, bo cały program kosztuje w ciągu roku 22 mld zł, ale odliczając pierwszy kwartał, to ta pozostała część wystarczy - te 16 mld zł" - dodał minister.

1 grudnia Rada Ministrów przyjęła "mapę drogową" dotyczącą prac nad programem Rodzina 500+ i - jak poinformowała premier Beata Szydło - liczy, że rozwiązanie to wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku. Według ówczesnych zapowiedzi, roczny koszt świadczeń (500 zł na dziecko) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł. 

>>> Czytaj też: Belka: Będzie krzyk przedsiębiorców. Rząd lepiej ściągnie podatki, ale to konieczne