ABH Holdings, firma kontrolowana przez rosyjski kapitał, kupiła nabyła Ukrsotsbank siódmy największy bank na Ukrainie. Teraz Rosjanie kontrolują już 19 proc. sektora bankowego swojego sąsiada.

Alfa Group, który jest własnością ABH Holdings, ma swoją siedzibę w Luksemburgu. Jest jednym z największych rosyjskich funduszy inwestycyjnych.

ABH Holdings wykupiła pakiet akcji Ukrsotsbank od włoskiej grupy UniCredit. Od czasu kryzysu z 2008 roku inwestycje na Ukrainie przynoszą straty włoskiej grupie finansowej.

Strategia UniCredit zakłada wycofanie się z kilku rynków w Europie. Przyciśnięci do muru Włosi muszą poprawić wyniki finansowe. Niskie zyski budzą niezadowolenie inwestorów. Na rynku mówi się nawet, że UniCredit będzie zmuszona sprzedać nawet dobrze prosperujące aktywa w Europie Środkowej (Pekao S.A.), Turcji (Yap Kredi), czy Niemczech (Hypovereinsbank). Być może są to tylko plotki, ale sytuacja włoskiej grupy nie jest dobra.

Ukrsotsbank nie jest w dobrej kondycji. 40 proc. kredytów figuruje jak zagrożone. 70 proc. z nich jest w denominowane w walutach obcych. Przy obecnej sytuacji na Ukrainie może to być duże zagrożenie dla funkcjonowania banku. Pod koniec września UniCredit musiał dopłacić 652 mln euro ze względu na niski kurs hrywny.

W zamian za pakiet akcji Ukrsotsbank UniCredit ma dostać 10 proc. akcji ABH Holding oraz dopłacić 200 mln euro.

Zgodę na sprzedaż musi jeszcze wydać centralny bank na Ukrainie oraz urząd antymonopolowy.

Sektor bankowy na Ukrainie jest warty 48 mld dolarów. Obecnie aż 19 proc. tego rynku jest kontrolowane przez podmioty o rosyjskich korzeniach.

Alfa Group, kontrolowana przez Rosjan, ma trzy banki na Ukrainie: Alfa Bank, Neos - dawniej Bank of Cyprus - i teraz Ukrsotsbank. Alfa Group należy do ABHH, która ma aktywa warte 47,2 mld dolarów.

Pozostałe banki powiązane z kapitałem rosyjskim to: Prominvest, Sbierbank Rosja, VS Bank, VTB, BM Banku i Forward (dawniej Russian Standard). Pięć z 13 największych banków na Ukrainie należy do grup rosyjskich.

Zespół ukraiński Alfy jest głównie zaangażowane w udzielaniu kredytów komercyjnych, a Ukrsotsbank historycznie koncentruje się na klientach detalicznych.

>>>Czytaj więcej: MF: Podatek bankowy nie rodzi ryzyka spadku akcji kredytowej

- Wierzymy, że transakcja będzie neutralna dla samego Ukrsotsbank, natomiast może wiązać się z być negatywnym wizerunkiem sektora bankowego. Ukraińcy woleliby mieć banki z siedzibą w krajach UE niż takie z z rosyjskimi korzeniami - twierdzi Oleksandr Parashchiy, szef działu badań i analiz w Concorde Capital.