- Tak, ten zysk może być znacząco wyższy, ale nie chcę podawać kwoty. To będzie ułatwiało MF refinansowanie długu. Potrzeby pożyczkowe będą o tę sumę zmniejszone, natomiast nie zmienia to wysokości deficytu - powiedział Belka podczas konferencji prasowej.

Na początku tego tygodnia "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że według nieoficjalnych informacji gazety zysk NBP za 2015 r. wyniósł ok. 8 mld zł i był głównie efektem różnic kursowych.

W tegorocznym budżecie zaplanowano, że wpłata z zysku NBP (która stanowi 95 proc. rocznego zysku banku centralnego) za 2015 r. wyniesie 3,2 mld zł.

Wzrost PKB

Ścieżka dynamiki PKB zostanie lekko zmodyfikowana w górę w marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego wobec oczekiwań z listopada.

- Możemy się spodziewać minimalnej, lekkiej modyfikacji w górę w marcowej projekcji - powiedział Belka podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o ewentualne zmiany dotyczące ścieżki PKB.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, wzrost PKB miał wynieść 3,4 proc. w 2015 r. i 3,3 proc. 2016 r. Rząd założył w tegorocznym budżecie, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3,8 proc., zaś ostatnio Bank Światowy podniósł swoją prognozę do 3,7 proc. z 3,6 proc.

>>> Czytaj też: Polska Węgrami. Czy to może się udać? Sprawdziliśmy