Po opublikowaniu dzisiaj danych dotyczących wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) za 2015 rok, Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetu państwa za 2015 rok nie przekroczy kwoty 47 mld zł, czyli 3 proc. PKB, poinformował resort.

"Według opublikowanych dziś danych GUS PKB Polski w 2015 r. wzrósł o 3,6 proc., czyli więcej niż zakładano w budżecie i więcej niż w 2014. Świadczy to o silnych fundamentach rozwoju kraju, o tym, że gospodarka znajduje się na ścieżce trwałego wzrostu. Jednocześnie wstępne dane Ministerstwa Finansów dotyczące wykonania budżetu za 2015 r. pozwalają stwierdzić, że deficyt budżetu państwa nie przekroczy kwoty 47 mld zł" - czytamy w komentarzu.

>>> Czytaj też: Moody's grozi palcem Polsce. Pójdzie w ślady Standard & Poor's?

Resort nie spodziewa się, że wykonanie budżetu w pozostałych częściach sektora finansów (np. jednostki samorządu terytorialnego) zaważy na wyniku ogólnym. "W związku z tym uprawniony jest wniosek, że deficyt za 2015 r. nie przekroczy 3 proc. produktu krajowego brutto" - podkreśla resort.

Ministerstwo Finansów podało pod koniec ub.r., prezentując finalne dane, że w budżecie państwa na koniec listopada 2015 r. odnotowano 36,13 mld zł deficytu, czyli 78,4 proc. planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok.

Wcześniej w grudniu Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę budżetową na 2015 rok, zakładającą m.in. wzrost deficytu o 3,9 mld zł, tj. do 49,98 mld zł z kwoty 46,08 mld zł w ustalonej ustawie budżetowej na rok 2015.

>>> Polecamy: Na te dane czekał cały rynek. Polska gospodarka przyspiesza