W 2015 roku wnioski o azyl w Szwecji złożyło około 163 tysiące migrantów. Rozpatrzono 58 800 podań, ponad połowę z nich pozytywnie. Obok Niemiec, Szwecja jest najpopularniejszym celem wędrówek uchodźców. Liczba ubiegających się o azyl w tym skandynawskim państwie spadła znacznie, kiedy Sztokholm zaostrzył kontrole na granicach.

Kilka dni temu Szwedów wstrząsnęło dramatyczne wydarzenie w jednym z ośrodków dla uchodźców. W mieście Mölndal w zachodniej części kraju 15-letni imigrant zasztyletował 22-letnią pracownicę. Motywy jego postępowania nie są znane. Nastolatek został zatrzymany, trwa śledztwo.

Szef szwedzkiego rządu nie krył zaniepokojenia. Jak powiedział, wiele osób w Szwecji obawia się, że dojdzie do podobnych sytuacji - w związku z tym, że kraj przyjmuje dużo dzieci i młodych ludzi bez opiekunów. Wielu z nich ma za sobą traumatyczne przeżycia. "Nie ma prostych odpowiedzi na pytanie, jak sobie z tym radzić" - powiedział Stefan Löfven .

W 2015 roku liczba incydentów związanych z przemocą w szwedzkich ośrodkach dla imigrantów zwiększyła się dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego.

W ubiegłym roku do Europy przybyło ponad milion imigrantów i uchodźców, większość to uciekinierzy z Syrii, Iraku i Afganistanu.