Chiński fundusz Guangxi Wuzhou QuanLi Tony Guo zainwestuje w kopalnię bursztynu koło Słupska.

Europejski Fundusz Energii (EFE) podpisał z Guangxi Wuzhou QuanLi Tony Guo umowę, na podstawie której chińska firma zainwestuje 2,5 mln USD w zamian za 7 500 nowo utworzonych udziałów w Discovery - spółce EFE budującej kopalnię bursztynu koło Słupska, podał fundusz.

Rozpoczęcie realizacji podpisanej umowy odbędzie się w momencie otrzymania przez Discovery koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż bursztynu na terenie województwa pomorskiego, o którą spółka wystąpiła 18 stycznia 2016 r. Porozumienie jest prawnie wiążące do 2017 r.

Reklama

"Jakiś czas temu informowaliśmy rynek, że prowadzimy zaawansowane rozmowy z partnerem z Chin. Będzie on zaangażowany w poszukiwania bursztynu, ale też, co dla nas niezwykle ważne, w sprzedaż surowca na terenie Chin. Pozwoli nam to ominąć łańcuch pośredników i znacząco podnieść rentowność przedsięwzięcia" - powiedział prezes EFE Paweł Kulczyk, cytowany w komunikacie.

W Możdżanowie znajduje się złoże bursztynu, którego zasobność szacuje się na ok. 20 ton.

"Nasze badania wykazały, że możdżanowskie złoża są bogate w biały bursztyn, odmianę szczególnie popularną w Chinach. Podpisana umowa praktycznie gwarantuje nam zbyt wydobytego surowca. Nie wykluczamy jednak dywersyfikacji odbiorców. Wszystko zależy od cen bursztynu, które obecnie notują historyczne piki" - dodał prezes.

W styczniu EFE informował, że Discovery rozpocznie prace nad kopalnią bursztynu w Możdżanowie koło Słupska w II kw. br. Wydobycie ma rozpocząć się w kwietniu 2017 r.

Europejski Fundusz Energii S.A. to firma operująca w branży energetycznej i healthcare. Oferuje rozwiązania w zakresie budowy ekologicznych elektrowni oraz zintegrowanych produktów medycznych. Jest notowana na New Connect.