Yellen: W najbliższych latach tylko stopniowe podnoszenie stóp procentowych

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
29 marca 2016, 19:47
Wskazana jest ostrożność przy dostosowaniach w polityce monetarnej w USA – oświadczyła we wtorek przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Szefowa Fed przyznała, że sytuacja w światowej gospodarce jest obecnie mniej korzystna niż była w grudniu.

przemawiając do Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku stwierdziła, że odczyty na temat sytuacji w gospodarce amerykańskiej od początku roku były mieszane.

Yellen powiedziała, że przy stopach procentowych bliskich zeru oraz podwyższonej niepewności najlepszym podejściem w polityce monetarnej jest „stopniowalność”.

Dodała, że Fed może podnieść stopy procentowe, jeśli gospodarka będzie rosła szybciej. Jednocześnie jednak, gdyby sytuacja w gospodarce miała ulec pogorszeniu, Fed może zapewnić jej tylko „umiarkowaną dodatkową stymulację”.

Szefowa Fed stwierdziła, że w najbliższych latach można oczekiwać tylko stopniowych podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie niepewna sytuacja w światowej gospodarce przekłada się na większe ryzyka dla gospodarki USA.

Yellen powiedziała, że w stosunku do grudnia głównym czynnikiem, który uległ zmianie jest nieco niższe oczekiwane tempo wzrostu w światowej gospodarce w tym roku.

Fed w marcu zmodyfikował prognozę stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wobec czterech podwyżek, na które wskazywała poprzednia prognoza z grudnia. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że rynek kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA z 50 proc. prawdopodobieństwem wycenia obecnie we wrześniu – wskazują wyliczenia Bloomberga.

>>> Czytaj też: Kurs sprawiedliwy wcale nie będzie sprawiedliwy. Zyskają na nim bogaci

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj