- Obniżenie naszych założeń dla cen ropy na rok 2016 do 35 dol. za baryłkę i w 2017 roku do 45 dol. za baryłkę ma poważne negatywne konsekwencje dla równowagi fiskalnej i zewnętrznej Arabii Saudyjskiej – stwierdził Fitch w komunikacie. To utrzymuje negatywną perspektywę dla kraju i spodziewamy się deficytu – dodała agencja.

Wzrost gospodarczy jest prognozowany na 1,5 proc. w tym roku i 1,7 proc w 2017 roku. W ubiegłym roku królestwo rozwijało się w tempie 3,4 proc., co było spowodowane dużymi projektami infrastrukturalnymi i zwiększonym wydobyciem surowca.

Fitch stwierdził również, że koncentracja kontroli nad kształtowaniu polityki gospodarczej w rękach księcia Mohameda bin Salman była jednym z kluczowych czynników dla cięcia ratingu. Następca tronu jest również przewodniczącym Rady Gospodarczej i Rozwoju, a także ministrem obrony Arabii Saudyjskiej.

- To może przyczynić się do przyspieszenia procesu kształtowania polityki gospodarczej, ale również zmniejszyć przewidywalność procesu decyzyjnego – stwierdził Fitch, dodając, że "stopień poparcia dla wzrostu znaczenia księcia z innej części rodziny królewskiej jest niepewny."

>>>Czytaj więcej: Przekleństwo czarnego złota. Arabia Saudyjska szuka nowych źródeł zysków

Fitch powiedział również, że ryzyko geopolityczne w regionie Bliskiego Wschodu jest zbyt wysokie, aby utrzymanie ratingu AA było możliwe. Korea Południowa i Makau kraje o najwyższej ocenie nie mają takich problemów.

Wzrost napięcia między Arabią Saudyjską i jej długoletniej regionalnym rywalem Iranem tworzy potencjalne źródło konfliktu regionalnego. Ryzyko bezpośredniej konfrontacji jest wysokie. Interwencja zbrojna Arabii Saudyjskiej w Jemenie i Syrii wykazuje jej coraz większą asertywność w polityce zagranicznej.

W połowie lutego inna agencja, Standard&Poor obniżyła rating Arabii Saudyjskiej. Niższa ocena była spowodowana głównie cenami ropy.

Podobnie Moody’s ostrzega przed zwiększonym ryzykiem dla wzrostu PKB królestwa.

>>>Czytaj więcej: Arabia Saudyjska pod rękę z Egiptem. Stworzą fundusz inwestycyjny wart 16 mld dol.