"AutomotiveSuppliers.pl prognozuje, że w nadchodzących miesiącach po raz pierwszy w historii zostanie przekroczona bariera 2 mld euro miesięcznie, a w całym 2016 roku wartość eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski może osiągnąć rekordowy poziom ponad 22 mld euro" - napisano w komentarzu.

W ocenie autorów prognozy, pozytywny wpływ na sektor motoryzacyjny w Polsce ma m.in. stabilność tej branży w Niemczech, która jest najważniejszym odbiorcom komponentów wytwarzanych w Polsce.

AutomotiveSuppliers podał, że w 2015 r. wartość eksportu sektora wyniosła 20,5 mld euro.

Z raportu wynika również, że w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego wyniósł 3,7 mld euro, o 7,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Reklama

"Po dość niskim wzroście w styczniu (+1,8 proc.), miesiąc później eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski wrzucił +drugi bieg+ (+12,7 proc.). Niezmiennie dominują części i akcesoria, które w lutym ustanowiły nowy rekord" - napisano.

"Na dobre wyniki eksportu wpłynął także wzrost popytu na produkowane w naszym kraju samochody osobowe i towarowo-osobowe. Znaczący udział w tym wzroście ma fabryka GM Manufacturing Poland, która zwiększa działalność eksportową m.in. na tak do niedawna nietypowe rynki jak Stany Zjednoczone (model Buick Cascada)" - dodano. (PAP)