Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł o 0,05 proc. i wyniósł 18.516,55 pkt.

S&P 500 stracił 0,09 proc. i wyniósł 2.161,74 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,09 proc. i wyniósł 5.029, 59 pkt.

W ciągu dnia wszystkie indeksy amerykańskie zyskiwały. Rekordowo wysoki poziom utrzymał na zamknięciu indeks Dow Jones, po wzroście o 0,05 proc.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy pozytywny wpływ na jego notowania miały UnitedHealth i Home Depot.

Reklama

W ujęciu sektorowym najlepiej na Wall Street radzi sobie sektor surowcowy.

Na Wall Street w centrum uwagi są wyniki kwartalne, publikowane przez największe amerykańskie banki. W czwartek lepszy od oczekiwań rezultat kwartalny zaraportował JPMorgan. W piątek również powyżej konsensusu były dokonania Citigroup. Zgodne z oczekiwaniami okazały się natomiast wyniki Wells Fargo.

Lepszy od oczekiwań wydźwięk miał odczyt wskaźnika sprzedaży detalicznej z USA za czerwiec, który wzrósł o 0,6 proc. w ujęciu mdm. Lepsze od konsensusu okazały się również dane na temat produkcji przemysłowej w USA czerwcu. W reakcji na te dane umocnił się dolar. Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,11.

W Europie indeks Euro Stoxx stracił 0,15 proc. Wśród europejskich giełd wyjątkiem był londyński parkiet, indeks FTSE 100 zyskał 0,22 proc. Inne giełdy spadały. DAX stracił 0,01 proc., a francuski CAC 40 spadł o 0,3 proc.

Co najmniej 84 osoby zginęły, a wiele zostało rannych w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi.

Po zamachu we Francji traciły akcje spółek związanych z branżą turystyczną. Ponad 3 proc. w trakcie sesji zniżkowały walory linii lotniczych EasyJet. W dół szły również akcje Air France oraz IAG. Wyraźnie traciły akcje sieci hoteli Accor, na minusie były również walory operatorów wycieczek Thomas Cook oraz TUI.

Historia pokazuje jednak, że wpływ zamachów terrorystycznych na giełdy jest krótkotrwały. Po atakach w Paryżu z listopada 2015 r., w Madrycie w 2004 r., czy Londynie w 2005 r., giełdy po początkowej wyprzedaży w tydzień odrobiły straty.

Na rynku walutowym wciąż osłabia się tymczasem japoński jen. Kurs USD/JPY znajduje się w pobliżu poziomu 106. Od początku tygodnia japońska waluta osłabiła się do dolara już ponad 5 proc. Jest to najsilniejsze tygodniowe osłabienie się jena do dolara od 1999 roku. Na osłabienie się japońskiej waluty wpływ mają oczekiwania, że władze w niedługim czasie zdecydują się na zwiększenie stymulacji gospodarki.

Lepsze od oczekiwań dane napłynęły z Chin. PKB Chin wzrósł drugim kwartale 2016 r. o 6,7 proc. rdr. Spodziewano się tymczasem w drugim kwartale wzrostu PKB o 6,6 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA W CZERWCU WZROSŁA O 0,6 PROC. MDM

Sprzedaż detaliczna w USA w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w czerwcu wzrosła o 0,7 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc. mdm.

W maju sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,2 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 0,5 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w maju o 0,4 proc. mdm.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W USA W CZERWCU W GÓRĘ O 0,6 PROC. MDM

Produkcja przemysłowa w USA w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. mdm. Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,3 proc. mdm. W maju wskaźnik spadł o 0,3 proc. po korekcie, wobec spadku o 0,4 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w czerwcu 75,4 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,1 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 74,9 proc.

CENY KONSUMPCYJNE W USA W CZERWCU W GÓRĘ O 0,2 PROC. MDM

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. mdm - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie plus 0,3 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,0 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,3 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: wzrostu o 1,1 proc. i wzrostu o 2,2 proc.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW W USA W LIPCU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w lipcu 89,5 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 93,5 pkt. W czerwcu wskaźnik wyniósł 93,5 pkt.

LEPSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT PKB CHIN

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w drugim kwartale 2016 r. o 6,7 proc. rdr - poinformowało biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w drugim kwartale wzrostu PKB o 6,6 proc. po wzroście w pierwszym kwartale o 6,7 proc.

PKB wzrósł w drugim kwartale YTD rdr o 6,7 proc. wobec wzrostu poprzednio o 6,7 proc. i spodziewanych w drugim kwartale 6,6 proc. Kdk PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,8 proc. po wzroście w pierwszym kwartale o 1,2 proc., po korekcie z 1,1 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,6 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA CHIN WZROSŁA MOCNIEJ OD PROGNOZ

Sprzedaż detaliczna w Chinach w czerwcu wzrosła rdr o 10,6 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 9,9 proc. W maju wzrost wyniósł 10,0 proc. rdr. W czerwcu sprzedaż wzrosła rdr YTD o 10,3 proc., po wzroście w V o 10,2 proc.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE O PRODUKCJI PRZEMYSŁU W CHINACH

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w czerwcu o 6,2 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 5,9 proc., po wzroście poprzednio o 6,0 proc. W czerwcu produkcja rdr YTD wzrosła o 6,0 proc. wobec oczekiwanego teraz wzrostu o 5,9 proc. Miesiąc wcześniej produkcja ta wzrosła o 5,9 proc.

NADWYŻKA W HANDLU STREFY EURO W MAJU WYNIOSŁA 24,6 MLD EURO

Nadwyżka w handlu strefy euro w maju wyniosła 24,6 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 27,5 mld euro w poprzednim miesiącu. Analitycy prognozowali nadwyżkę 25,0 mld euro.

Nadwyżka po uwzględnieniu czynników sezonowych (sa) wyniosła zaś w V 24,5 mld euro wobec nadwyżki 25,4 mld euro w IV, po korekcie z 28,0 mld euro. Spodziewano się nadwyżki 25,0 mld euro.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ ZYSK KWARTALNY CITIGROUP

Skorygowany zysk na akcję Citigroup Inc. wyniósł w drugim kwartale 1,24 USD - podał bank w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,21 USD na akcję. Zgodne z konsensusem były przychody banku. Wyniosły one w drugim kwartale 17,5 mld USD.

ZYSK KWARTALNY WELLS FARGO ZGODNY Z KONSENSUSEM

Wells Fargo & Co. zanotował w drugim kwartale 2016 r. zysk netto w wysokości 1,01 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku netto na poziomie właśnie 1,01 USD na akcję. Przychody banku wyniosły 22,2 mld USD i również były zgodne z oczekiwaniami analityków. (PAP)