Zmiany w zasadach funkcjonowania Prokuratorii Generalnej rząd zamierza przeprowadzić przy okazji likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Ma ono zniknąć do końca marca 2017 r.
To MSP sprawowało nadzór na działalnością Prokuratorii. Minister miał prawo do powoływania jej prezesa. Po zmianach uprawnienia szefa MSP przejmie premier. Do nowych zadań Prokuratorii należeć będzie m.in. reprezentacja państwowych firm przed sądami.

Rząd chce zwiększyć zakres obowiązków Prokuratorii po to, by poprawić jakość obsługi prawnej świadczonej firmom z udziałem Skarbu Państwa i państwowym osobom prawnym (do takich zalicza się np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Inny powód – chęć obniżenia kosztów obsługi prawnej.

O tym, że firmy państwowe nagminnie przepłacają za usługi prawne, mówi większość ekspertów, choć informacje na ten temat rzadko przedostają się do opinii publicznej. Jako przejaw patologii w relacjach na linii przedsiębiorstwa państwowe – prawnicy eksperci podają przykład Enei Wytwarzanie, która tylko w lipcu zapłaciła za zwykłe usługi prawne 403 tys. zł (o sprawie zrobiło się tak głośno, że w pełnieniu obowiązków zostało zawieszonych dwóch członków zarządu).

– Częściowo scentralizowaną obsługę prawną ma większość dużych globalnych i krajowych korporacji. Nie widzę powodu, żeby nie miało być tak samo w przypadku Skarbu Państwa. To dobry pomysł – mówi radca prawny Radosław L. Kwaśnicki z kancelarii RKKW.

– Nowy pomysł na Prokuratorię odbił się szerokim echem w środowisku prawniczym, bo dla dużych i średnich kancelarii państwowe przedsiębiorstwa to istotny klient. Eldorado się skończy – mówi jeden z prawników.

Reklama

W 2015 r. Prokuratoria wygrała 94 proc. spraw, w których państwo było stroną pozwaną, i 86 proc. z powództwa Skarbu Państwa. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy w nowej roli będzie równie skuteczna jak dotychczas.

– W sporach gospodarczych firmy z reguły są reprezentowane przez kancelarie, który z nimi na co dzień pracują i brały udział w całym procesie np. negocjowania kontraktu. To zapewnia im odpowiednią wiedzę, której Prokuratoria nie będzie miała – zwraca uwagę adwokat Robert Gwiazdowski, specjalista z Centrum im. Adama Smitha.

>>> Czytaj też: Powołano spółkę, która ma produkować polskie samochody elektryczne