Spółka Grohmann Engineering ma pomóc Tesli stworzyć pierwszy zautomatyzowany system produkcji samochodów. Dzięki temu, za naszą zachodnią granicą powstanie około 1000 nowych miejsc pracy. Transakcja przejęcia ma zostać zakończona na początku 2017 roku. Nie ujawniono finansowych szczegółów umowy.

Jak informuje Tesla, w siedzibie Grohmann w Pruem zostaną zaprojektowane i wyprodukowane kluczowe elementy automatycznego systemu produkcji Tesli. „Wierzymy, że w połączeniu z infrastrukturą produkcyjną w Kalifornii i Michigan oraz innymi lokalizacjami, przyniesie to rezultaty w postaci znaczących usprawnień w szybkości i jakości produkcji, przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków kapitałowych na jedno auto” – oświadczyła Tesla, cytowana przez Bloomberga.

Model 3 Tesli ma trafić na rynek pod koniec przyszłego roku. Cena podstawowej wersji to 35 tys. dol. Popyt na nowe auto jest tak duży, że do 2018 roku Tesla zamierza zwiększyć swoje zdolności produkcyjne 10-krotnie do 500 tys. pojazdów rocznie. Model 3 będzie produkowany w fabryce we Fremont w Kalifornii. Tutaj także montowany jest Model S w wersji sedan, którego cena zaczyna się od 66 tys. dol., a także sportowy Model X.

>>> Czytaj też: Chcemy drugiej Tesli? Szykujmy miliardy

Przejęcie niemieckiej spółki, która zmieni nazwę na Tesla Grohmann Automation, ma jeszcze bardziej zwiększyć tempo produkcji samochodów w kalifornijskiej fabryce. W ciągu ostatnich 4 lat wzrosło ono już pięciokrotnie.

“To będzie pierwsze przejęcie, które wywrze wpływ na całą naszą historię” – mówił Elon Musk portalowi TechCrunch. „Grohmann był naszym pierwszym wyborem, jeśli chodzi o dostarczanie fachowej wiedzy na temat tego jak budować maszyny, które będą budować inne maszyny”.

>>> Czytaj też: Tesla wprowadzi na rynek samosterujące auta do końca 2017 roku