"W przyszłym roku możliwa jest decyzja w sprawie naszej inwestycji w Iranie" - powiedział Woźniak dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.

"Możliwa jest inwestycja w pracujące złoże, produkujące na jednym otworze" - wyjaśnił prezes.

Poinformował także, że w poniedziałek przedstawiciele spółki jadą do Iranu rozpocząć analizy w data roomie dotyczące tej inwestycji.

Na początku listopada br. PGNiG podpisało z National Iranian Oil Company (NIOC) list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar w Iranie. Zasoby geologiczne złoża Soumar wynoszą ok. 475 mln baryłek ropy naftowej. Jak wówczas zapowiadano, po ok. 6-miesięcznej analizie geologiczno-złożowej PGNiG podejmie decyzję o ewentualnej inwestycji.

Woźniak wskazywał wówczas, że złoże Soumar jest bardzo perspektywiczne, a powrót do współpracy z NIOC otwiera przed PGNiG nowe możliwości wydobywcze.

PGNiG podkreślało, że odnowienie współpracy z NIOC nastąpiło po 6-letniej przerwie. W latach 2008-2010 PGNiG współpracowało z Iranian Offshore Oil Company (IOOC) spółką należącą do NIOC - na złożu gazowym Lavan. Prace w Iranie na rzecz NIOC w latach 2007-2013 prowadziła również Geofizyka Toruń - spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)