Reklama

Zysk operacyjny wyniósł 212,46 mln zł wobec 165,84 mln zł zysku rok wcześniej.

"EBITDA Grupy wyniósł w tym okresie 231,4 mln zł i był wyższy od wartości uzyskanej w analogicznym okresie roku poprzedniego o 26,6%" - czytamy w sprawozdaniu zarządu.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 14 030,83 mln zł w r.obr. 2021/2022 wobec 13 074,31 mln zł rok wcześniej.

"Kiedy debiutowaliśmy na GPW, mieliśmy przychody na poziomie 1 mld zł, a obecnie to już 14 razy tyle. Widzimy i przewidujemy siłę rynków, na których działamy. Transformacja cyfrowa przybrała już wymiar kuli śnieżnej, dzięki czemu widzimy wzmożony popyt na sprzęt, oprogramowanie i usługi zarówno ze strony segmentu konsumenckiego, jak również ze strony biznesu i instytucji. Inwestowaliśmy m.in. w zespół inżynierski i dział VAD, we własną platformę chmurową, jak również w certyfikujące i szkolące Centrum Kompetencyjne AB - obszary te zyskują wciąż na znaczeniu i wspierają umacnianie pozycji lidera rynku. Myślimy i działamy długoterminowo z ostrożnością wpisaną w kulturę organizacyjną, dzięki czemu rozwijamy się bez względu na uwarunkowania zewnętrzne" - powiedział prezes Andrzej Przybyło, cytowany w komunikacie.

Grupa AB w IV kwartale roku finansowego 2021/2022 (okres kwiecień-czerwiec 2022 roku) zanotowała blisko 3,2 mld zł przychodów, rosnąc o 8% r/r. Dzięki tradycyjnym skupieniu na rynkach Polski, Czech i Słowacji, bez obecności na Wschodzie oraz dzięki najniższemu w branży wskaźnikowi kosztów SG&A wynik EBITDA Grupy AB w II kw. 2022 r. wzrósł o 29% r/r, do 51 mln zł, a zysk netto przekroczył 30 mln zł (+15% r/r), podano również.

"Rynek w Polsce przyspieszył w drugim kwartale, rosnąc w tempie dwucyfrowym. Nie widzimy oznak spowolnienia, jednocześnie dostrzegamy wzrost zainteresowania naszą ofertą produktów, m.in. otwiera się wiele dużych przetargów, a firmy widzą możliwości optymalizacji kosztów dzięki automatyzacji procesów. Na znaczeniu zyskał również obszar cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie zabezpieczyliśmy dostępność towarów i mamy nie tylko silne finanse, ale również najlepszą logistykę. Daje to dobrą perspektywę na kolejne okresy" - dodał prezes.

"Dostępność towarów w większości przypadków powróciła już do normalności, ale wciąż widoczne jest istotne ryzyko zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw. Dodatkowo przed nami sezonowo najlepszy okres roku, czyli czwarty kwartał. Dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie dostępności towarów dla naszych około 16 tys. kontrahentów. Utrzymujemy przy tym wskaźniki finansowe na bardzo bezpiecznych poziomach, przykładowo wartość długu netto do EBITDA kształtuje się na poziomie 1,4" - powiedział członek zarządu ds. finansowych Grzegorz Ochędzan.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w r.obr. 2021/2022 wyniósł 85,11 mln zł wobec 65 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa AB jest jednym z największych podmiotów prowadzących działalność dystrybucyjną w branży IT w regionie Środkowej Europy obejmującym Polskę, Czechy i Słowację. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku. W roku obrotowym 2020/2021 (od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021) miała 13,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)