Reklama

"Na dzień zatwierdzenia raportu do publikacji zakontraktowane zamówienia na produkty grupy w zakresie branży maszyn i urządzeń przemysłu rolno-spożywczego na okres 2022/2023 wynoszą około 47,3 mln zł i obejmują 27 umów, natomiast potencjalny portfel klientów w tym obszarze obejmuje 317,1 mln zł, z czego potencjał klientów oczekujących na dofinansowanie unijne i posiadających pozwolenie na budowę kształtuje się na poziomie około 90,7 mln zł. Biorąc pod uwagę fakt, iż dla krajowych przedsiębiorstw z branży rolnej, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, planowane jest uruchomienie dotacji z KPO umożliwiających pokrycie 50% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięć dotyczących przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, realizacje z portfela potencjalnego mogą w krótkiej perspektywie przejść w fazę finalizacji" - czytamy w raporcie za I półrocze.

Spółka ocenia, że okres 2022 będzie z pewnością zdominowany przez wpływy z kontraktów krajowych, zawieranych ze znacznie większym natężeniem po rozstrzygnięciach wniosków dotacyjnych ARiMR. Stale interesującym rynkiem eksportowym jest dla grupy rynek litewski. Tutaj, podobnie jak w Polsce, realizacja inwestycji połączona jest z dopłatami unijnymi, a potencjał tego rynku Feerum szacuje obecnie na poziomie około 10 mln zł. Zarząd zakłada, że tymczasowe odcięcie od ważnego obszaru rynku ukraińskiego zrekompensowane zostanie poprzez wzmożony popyt na produkty Feerum na rynku krajowym, podano także.

Feerum jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych, służących do suszenia i magazynowania produktów roślinnych, takich jak m.in. zboża, rośliny strączkowe i oleiste, kukurydza i inne. Spółka zadebiutowała na rynku głównym warszawskiej giełdy w 2013 r. W 2021 r. miała 132 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)