Jak wynika z komunikatu Konfederacji Lewiatan, Rada Przedsiębiorczości z oburzeniem reaguje na zatrzymanie Macieja Wituckiego, menedżera i przedsiębiorcy, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego oraz prezydenta Konfederacji Lewiatan.

„Okoliczności zatrzymania są skandaliczne. Maciej Witucki został w spektakularny sposób zatrzymany w trakcie posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady Dialogu Społecznego, a także w dniu otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa” – stwierdzono w komunikacie.

Dodano w nim, że takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa. Stwierdzono, że „atmosfera zastraszania i podejrzliwości” kreowana wokół osoby publicznej, która jest od dawna do dyspozycji organów, w żadnej mierze nie służy dobru śledztwa.

„Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji. Nie przesądzając o winie zatrzymanego, apelujemy do prokuratury i organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków, które naruszają godność osób objętych postępowaniem. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich praktyk, a przede wszystkim oczekujemy respektowania podstawowych zasad i wolności obowiązujących w społeczeństwach demokratycznych” – czytamy w komunikacie.

Reklama

W środę policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze z Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zatrzymali cztery osoby. Zatrzymany został m.in. były dolnośląski senator PO Tomasz M. i trzy inne osoby z branży outsourcingowej. Wśród zatrzymanych był także Maciej Witucki.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego. (PAP)

autor: Marek Siudaj