Według portalu Layoffs.fyi w 2022 roku firmy technologiczne zlikwidowały 150 tys. miejsc pracy, z czego w samym tylko listopadzie 50 tys. Wśród zwalniających znajdziemy m.in. cały FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google). A Także Twitter, Salesforce i HP.

Rynek pełen specjalistów

W ciągu 2022 roku Meta (dawniej Facebook) straciła 2/3 swojej wartości i w zeszłym miesiącu ogłosiła, że szykuje się do zwolnienia 13 proc. załogi. Wartość Amazona spadła o połowę, obecnie wstrzymał zatrudnienia. W Netfliksie były dwie rundy redukcji etatów, na skutek których pracę straciło 450 osób. Alphabet zapowiedział, że w 2023 roku spowolni swoje inwestycje.

Reklama

Dodajmy do tego inflację, która uderza po kieszeniach także klasę średnią i jej przeprojektowanie priorytetów w związku z pandemią: w efekcie rynek zaroił się od specjalistów szukających nowej ścieżki kariery zawodowej.

Korzystają na tym startupy technologiczne.

Chmury nad Doliną Krzemową

Jednym z nich jest Everlaw – startup tworzący narzędzia do prowadzenia postępowań sądowych w chmurze. To właśnie tutaj zatrudnili się niedawno analityczka Briana Bell (wcześniej w Salesforce) oraz dyrektor ds. finansowych Rich Liu (wcześniej w TripActions).

Jak wspomina ta pierwsza – trafiła do Everlaw w momencie, kiedy po raz pierwszy od ponad dekady w Dolinie Krzemowej posypały się zwolnienia. Rynek gigantów technologicznych nie oferował już tak atrakcyjnych możliwości zawodowych, jak kiedyś, a także stracił swoją główną przewagę nad młodymi przedsiębiorstwami – przewidywalność. Kiedy w 2019 roku startup, w którym dzisiaj pracuje, próbował rekrutować Bell, wybrała stabilny Salesforce. Szukając obecnie zatrudnienia, brała też pod uwagę średnie i małe firmy. Ostatecznie zatrudniła się w najmniejszej, z którą podjęła rozmowy.

Telefony w końcu ucichły, jest łatwiej

O tym, jak duże kadrowe tąpnięcie nastąpiło w Dolinie Krzemowej, niech świadczy fakt, że powstała specjalna przestrzeń do networkingu dla byłych pracowników Google – Xoogler.co. Jej założyciel, Christopher Fong, także zauważył trend zatrudniania się w startupach.

Wspomniany już Rich Liu z Everlaw prognozuje, że ten zastrzyk specjalistów będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych biznesów, takich jak ten, w którym pracuje. Potwierdzają to zarówno inni przedstawiciele tego segmentu (np. Barry Padget z Amperity), jak i headhunterzy (m.in. Megan Slabinski z firmy rekrutacyjnej Robert Half). Wszyscy zgodnie przyznają, że łatwiej jest zarówno rekrutować, jak i zatrzymał w firmie ekspertów, którzy nie odbierają w ciągu dnia kilkunastu telefonów z ofertami pracy. Kiedy nie trzeba konkurować z FAANG-iem.